poniedziałek, 10 marca 2014

Przelot świetlistej kuli nad Magnezytami w Ropczycach .Systematyczna obserwacja i monitoring danej przestrzeni może czasami zaowocować interesującymi materiałami filmowymi-zdjęciowymi  w postaci różnego rodzaju obiektów i zjawisk świetlnych. W ostatnim czasie udało się dokonać ciekawego nagrania dość dużej kuli światła w rejonie Zakładów Magnezytowych.


Na początku zacznę nieco z innej beczki. Gro osób, entuzjastów UFO, sceptyków oczekuje po takich rejestracjach czegoś  w rodzaju ‘’spodka’’, który zajmie pół kadru a które prezentują różne sensacyjne  portale określające je ‘’pojazdami kosmitów’’, niestety wiele osób wierzy w takie zdjęcia/filmy jako autentyczne.  Osoby które,  siedzą w temacie rejestracji i UFO skywatching  wiedzą jak ciężkie jest to zadanie aby np. zarejestrować dość duży i ostry obiekt lub inne zjawisko. Osobiście uważam, że zjawisko UFO niejako trzyma się z dala od różnego rodzaju monitoringów  i nie pozwala się ‘’złapać’’ z bliskich odległości.  Przejdźmy do moich rejestracji zaczynając od pierwszej w dniu 25 lutego 2014.O godzinie 19:02 kamera ustawiona przed oknem oknem w kierunku północnym w którym znajdują się Magnezyty, rejestruje przelot prze ponad minutę sporej wielkości kuliste światło, poruszające się z kierunku SW na E . Zjawisko pojawia się zza blokiem i stosunkowo znacznie zwiększa swoje rozmiary/jasność, przelot odbywa się w linii prostej i nagle gaśnie przed opuszczeniem kadru.  


Film w poniższym linkuW tym przypadku mogłem wykluczyć przelot samolotu, ponieważ, kamera setki razy rejestrowała przeloty zwykłych awionetek czy liniowców, które wyglądają zupełnie inaczej i posiadają pulsujące światła.  Program FR 24 nie wykazał o tej godzinie przelotu żadnego pasażerskiego samolotu lecącego w stronę Jasionki. Wykluczono również przelot stacji ISS, która tego dnia nie była widoczna nad Ropczycami, tak samo flary iridium.  Jedyną możliwością to lampion wypuszczony w pewnej odległości. Lampion wznosi się ku górze a nie porusza się idealnie w poziomie a tego dnia nie było większego wiatru aby mógł to spowodować ? Sądząc po wielkości rejestrowanych samolotów i tego świetlnego obiektu skłaniam się do tego, iż obiekt poruszał się pomiędzy 1-2 km w linii prostej czyli dokładnie zza Magnezytami.   
Trzeba jeszcze powiedzieć, że funkcja nightshot powoduje lekkie powiększenie jasnych przedmiotów, dlatego jego prawdziwa rzeczywista wielkość była nieco mniejsza, ale porównywalna z dalszą latarnią uliczną w odległości około 1 km.   Nie wiadomo jakiej barwy było światło ponieważ kamera w tej opcji nagrywa tylko i wyłącznie czarno biały obraz.  Podobne zjawisko zarejestrowała kamera w tym samym miejscu rok temu w czerwcu.  


Kolejna ciekawostka może nie tak ‘’sensacyjna’’ to pewne wieczorne zdjęcie jakie wykonałem 26 lutego 2014 roku w kierunku ZM. W czasie takich nocnych wizyt wykonuję do 50 zdjęć w RAW z dłuższym czasem naświetlania, jednocześnie obserwując teren. Zdjęcie jest dziwne, ale niestety ‘’zjawisko’’ dość małe a szkoda, ponieważ jego kształt jest wręcz ‘’dziwaczny’’.  Zdjęcie z czasem naświetlania dość krótkim bo tylko 74 sekundy, ukazuje w dali dwa ciemne owale i rząd pięciu ciemnych punktów ustawiony jakby w linii w dość ciekawym łukowym kształcie. Zainteresowanych oryginałem zdjęcia prześlę na maila, ponieważ plik jest dość duży w RAW.Oczywiście samolot, ptak można wykluczyć, jak na niedoskonałość matrycy i martwe piksele też nie pasuje. Całe ‘’zjawisko’’ składa się z ciemnych punktów, ale proszę zauważyć iż pomiędzy nimi jest jasna przestrzeń/barwa.  Zdjęcie było wykonywane na ogniskowej 40 mm zatem o ile coś faktycznie tam było to, albo zjawisko było małych rozmiarów, albo w dalekiej odległości ? Zjawisko gdyby było jasne wielkością odpowiadałoby dalekiej. latarni ulicznej z odległości około 4 km ? Całkiem możliwe, że widoczne ciemne punkty powstały za sprawą  ruchu  i dłuższego czasu naświetlania co spowodowało powstanie jak w przypadku przelotu samolotu punktów w linii ? Tutaj mamy to samo, tylko linia i punkty są ciemne. Jeśli to prawda to coś musiało pulsować (możliwie w widmie IR/UV) i taki właśnie dało efekt na zdjęciu ?  Dwa największe owalne obiekty, zdają się być pośrodku połączone lub jest to efekt ruchu ? Pomimo, że ‘’zjawisko’’ jest małe jego wygląd jest bardzo intrygujący ?


11 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że kamera powinna mieć ostrość ustawioną na nieskończoność, a nie na sąsiedni budynek.

  OdpowiedzUsuń
 2. I tak właśnie jest, zawsze ustawiam w opcji na nieskończoność gwoli ścisłości ;) Nie wiem skąd pomysł abym ustawiał na blok oddalony 10 metrów dalej ?

  OdpowiedzUsuń
 3. I fakt zobaczyłam jedna świecąca kule nadciągająca w kierunku mojego balkon.. takie samo zjawisko było nad leszczynami z chmur od zachodu ...... z domu ujrzałem 4 symetrycznie lecace punkty świetlne,tworzyły kształt kwadratu,za nimi .... Światła przesuwały się z północnego wschodu na południowy zachód.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobna obserwacja jak moja jest w tym linku

  https://www.youtube.com/watch?v=4FvN8k8pVmA&list=UUPCp3eIs3wmN3Yo4Mz1SMMg

  blogger o jakiej obserwacji mówisz ? Gdzie to było ?

  OdpowiedzUsuń
 5. ta jedna kulka to trochę jak lampion się zachowuje

  OdpowiedzUsuń
 6. Po czym tak sądzisz, bo tego dnia nie było wiatru, a lampion z reguły wznosi się ku górze i nie się nagle co widać na początku filmu. Nie wykluczam do końca lampionu, ale wypuszczanie lampionów w tych okolicach należy do unikatów i dobrze przynajmniej z tym mam spokój ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawe rejestracje :) Mam pytanie: dlaczego lepiej używać RAW przy takich zdjęciach?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ponieważ plik RAW np. w moim Nikonie ma 10 mb a zdjęcie robione w jpg np. tylko 4 mb zatem aż tyle obcina zapis w jpg. przez to tracimy szczegóły a te nas najbardziej interesują.

  OdpowiedzUsuń
 9. Za kilka dni opublikuję niezwykle ciekawe zdjęcie jakie wykonałem w tym terenie 12 marca ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Samoloty podchodzące do lądowania i krążące tak własnie wyglądają nawet z odległości 80 kilometrów i ich światła są widoczne jak lecą na wprost nas lub bokiem, a gasną gdy robią skręt. Dokładnie tak to wygląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widywałem wielokrotnie samoloty podchodzące do lądowania w okolicy jest korytarz którym lądują samoloty w Jasionce i startują to dziwne, że pomimo 40 km w linii prostej z punktu widokowego nie widać takich świateł dopiero tak z około 30 km plus już migające światła. Wszystko ok ale dlaczego na FR 24 brak samolotów w dodatku te niby samoloty robią różne ''pętle'' nie lądują.

   Usuń

Napisz komentarz: