sobota, 1 czerwca 2013

Nieznane świetlne zjawiska – rejestracje fotograficzne.UFO Skywatching nie raz potwierdziło, że to co określamy terminem UFO/UAP możemy przy odrobinie chęci i szczęścia sami sfotografować lub zarejestrować na filmie. Przykładów tego typu z całego świata jest dość dużo. Osobiście jestem jednak zwolennikiem stałego monitoringu, ale jeśli się nie ma tego typu urządzeń warto czasami spróbować tradycyjnych metod jakie o dziwo często przynoszą interesujące rezultaty. 


Wielokrotnie wykonywałem za dnia i nocy zdjęcia startujących z portu lotniczego w Jasionce samolotów pasażerskich jeden z ich korytarzy biegnie tuż koło mojego miasta. Jak wiadomo często w pobliżu samolotów lubią pojawiać się różnego rodzaju obiekty i zjawiska typu UAP. Problem ten jest na tyle poważny, iż zajmuje się tym National Aviation Reporting Center on Anomalus Phenomena, zbierając i analizując najciekawsze zdarzenia. Wieczorem w dniu 9 maja o godzinie 20:56 wykonywałem seryjne zdjęcia startującego samolotu, który w tym momencie był w kierunku wschodnim w odległości około 7 km nad okolicą Borek Wielki. Samolot miał pułap około 2000 tysięcy metrów. W czasie wykonywania zdjęć, niczego szczególnego nie zauważyłem po każdym zdjęciu spoglądałem w ekranik i po wykonaniu bodaj trzeciego zdjęcia oprócz widocznych pozycyjnych świateł samolotu zauważyłem obok niego dwa jasne obiekty. Szybko wykonałem około 10 zdjęć, ale jak się okazało tylko na jednym widoczne były dwa świetliste obiekty/zjawiska. 


Światła samolotu widoczne są po prawej stronie jako białe i czerwone.


 Zaznaczony samolot jaki przelatywał w czasie wykonywania zdjęć k/ RopczycWszystkie zdjęcia robiłem w  ustawieniu RAW  ISO 2500 czas 1/13 sek , f 6.0, ogniskowa 58 mm, balans bieli ustawiony był na błękit zwiększając widmo ultrafoletowe. Wstępna ocena zdjęcia wyklucza przelot innego samolotu, lampionów chińskich itp. Dość wysoka czułość to i zwiększenie martwych pikseli, ale nic nie wskazuje aby one były powodem zakłóceń matrycy. Zdjęcia przesłałem do Włoskiego badacza Dr. Daniele Cataldi, który zajmuję się obrazami i monitoringiem UFO/UAP oraz geomagnetyzmem Ziemi.  Jego zdaniem  w grę może wchodzić naturalne promieniowanie kosmiczne działające na matrycach CCD, podobne efekty rzeczywiście występują  w kamerach CCD jako mili sekundowe jasne kropki lub linie.


Możliwe, że i tu wystąpił taki efekt ? Niestety każde zdjęcie było wykonywane z przerwami około kilku sekund zatem nie wiadomo czy faktycznie w/w teoria jest słuszna ? Gdybym co jakiś czas miał takie efekty to inna sprawa, ale nie raz byłem na nocnych zdjęciach robiłem je w krótkich i bardzo długich ekspozycjach i nic podobnego nigdy nie sfotografowałem ?

Jeden ‘’obiekt’’ w kształcie owalu z poświatą o barwie jasno pomarańczowej z otoczką czerwieni , drugi nieco wydłużony (czyżby był w ruchu ?) posiada barwę biało/czerwoną. Oba światła co dziwne zlokalizowane są w nie dalekiej odległości od samolotu.  Zjawiska o ile to nie naturalne promieniowanie kosmiczne ciężko wyjaśnić.


Aby było ciekawiej dodam kadr z filmu z mojej kamery monitorującej jaka w dniu 14 kwietnia 2013 o godzinie 20:12 zarejestrowała przez ułamek sekundy dwa świetlne zjawiska niemal w tym samym miejscu co światła k/samolotu.Drugie zdjęcie wykonano tym razem w okolicy Magnezytów w dniu 17 maja o godzinie 21:06 w formacie RAW. ISO 320, czas ekspozycji 3.4 sekundy, f 4, długość ogniskowej 26 mm. Balans bieli przesunięty w stronę błękitu. Zdjęcia wykonywane za statywu pilotem. W kierunku horyzontu gdzie widać po prawej stronie dziwą wydłużoną anomalię świetlną składającą się z dwóch barw, oraz bocznej ciemnej poświaty być możliwe, że to kompresja ? Anomalia wyszła tylko na jednym zdjęciu jakie wykonywałem w tym kierunku. Nie wiem co może przedstawiać anomalia, zdaje się być dość odległa i wzrokowo nie widoczna o dość łagodnych konturach co wyklucza martwe piksele lub inne szumy na matrycy. Być może podłużne zjawisko było w istocie w locie dlatego wyszło jako pionowe ‘’cygaro’’ ?

Wiele podobnych świetlnych zjawisk rejestrują badacze w Hesdallen czy we Włoszech jednak ich natura nadal jest nie znana ? Na koniec chciałbym przedstawić dwa zdjęcia jakie wykonał Przemek Więcławski w Warszawie w rejonie jeziorka czerniakowskiego w tych miejscach przed laty Kazimierz Bzowski wraz z innymi badaczami ‘’nieznanego’’ wiele razy utrwalili nieznane często nie widoczne wzrokowo obiekty lub zjawiska świetlne. Więcej informacji na blogu Przemka

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy kadr z tej kamery i takie dziwne zielone podłużne coś?
  Ja będąc wczoraj na pokazach lotniczych w Płocku niestety nic nie złapałem ale może w Radomiu szczęście dopisze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, ale to w 99 % efekt naturalnego kosmicznego promieniowania na matrycy CCD, ale faktycznie wygląda to dość interesująco. Przemku kamery w Wylatowie 22 maja nagrały dziwne światła

  http://www.wylatowo.org.pl/dok_foto/dok_poszukujemy_2013_05_wylatowo_poludnie.jpg

  Jak widzisz tylko stały monitoring przynosi ciekawe rezultaty nawet przy całkowitym zachmurzeniu jak ostatnio tutaj

  http://analuisacid.com/?p=12678#more-12678

  OdpowiedzUsuń
 3. Ty mi odpowiedz na pytanie: co to jest? A mianowicie, nieraz wychodzę na późno wieczorny spacerek i pomimo bezchmurnego, gwieździstego nieba, błyska się. A przecież chmur nie ma, tym bardziej burzowych. Intryguje mnie to i nie wiem, what's is going on?
  Marcin K. z Podkarpacia

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też to nie raz widziałem z tego co wiem to wyładowania na bardzo bardzo dużych wysokościach niż normalne burze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie błyskanie spotyka się w porach burzowych - to raczej bardzo odległe burze:) Gdy powietrze jest czyste, błysk niesie się na wiele, wiele kilometrów:)

  OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: