środa, 20 marca 2013

Zagadkowe światło w rejonie kopalni Brzeszcze ?

Nie od dziś wiadomo, że to co nazywamy UFO częściej pojawia się nad terenami przemysłowymi, kopalniami, liniami energetycznymi itp. 17 marca 2013 roku dwoje mieszkańców Jawiszowic dostrzegło dziwne jasne światło. Tym razem udało się zarejestrować krótki materiał filmowy.Do zdarzenia doszło 17 marca 2013 roku w miejscowości Jawiszowice na Śląsku. Około godziny 19:00  małżeństwo idąc ulicą zauważyło nad sąsiednim blokiem dość duże i jasne światło, które ich zaciekawiło. 

Oto fragment relacji jednego ze świadków.


‘’ zobaczyliśmy obiekt kulisty powoli poruszający się z małą prędkością ale nie jednolitą troszkę przystawał potem troszkę szybciej trwało to może z 20 sekund. Był około 500 metrów od nas na pewno nie był to samolot ani helikopter był jakby cały czas podświetlony mocnym światłem. Bez dźwięczny obiekt po chwili zawisł w miejscu na około 3 minuty potem światło przyciemniło się jak w zarówce ze sciemniaczem i znikł.’’Z zebranych informacji nie sposób powiedzieć czym był ów obiekt/światło wg. mnie co widać zresztą na filmie światło było znacznie dalej niż 500 metrów jak podaje świadek. Pomimo, że na filmie obiekt ma jakby lekko czerwono/białą barwę w rzeczywistości wzrokowo była to biała barwa światła. Sam obiekt nie miał kształtu idealnej kuli.‘’Nie było to idealnie okrągłe światło. Czyli cały obiekt nie był kulą światła wyglądało to bardziej jakby jakiś obiekt wydawał tak duże światło z jakich jakby reflektorów ale było to dość daleko od nas. Kiedy zauważyliśmy obiekt poruszał się powoli i w pewnym momencie zawisł w bezruchu w powietrzu na około 3 minuty. Obiekt nie świecił jednolicie czasami troszkę bardziej czasami troszkę mniej było to delikatnie pulsujące światło wyglądające jak obiekt który w upalny dzień pod wpływem ciepłego powietrza jest np. taki rozmyty’’

Wszystko może wskazywać na klasyczny lampion chiński ? Owszem nie można do końca tego wykluczyć gdyby nie to, że obiekt/światło tkwiło w miejscu około 3 minut a potem powoli gasło ? I ta właśnie ‘’dziwność’’ nieruchomego tkwienia co widać zresztą na filmie jest bardzo zastanawiająca ? 

                                       Kadr nagrania i powiększenie obserwowanego światła


  Link z rejestracją zjawiska poniżej

Warto dodać, że w okolicach kopali Brzeszcze doszło do kilku obserwacji świetlistych obiektów gównie kul o różnej wielkości było to zanim pojawiły się lampiony chińskie. Kilka zdarzeń opisałem poniżej.


W zimie 1993 roku pan Zbigniew  (nazwisko zastrzeżone) zaobserwował przed swoim domem o godzinie 3:58 rano, przelot czerwono-pomarańczowego BOL-a z kierunku południowego na północny, wielkości około 1,5° kątowego, w odległości około 300 metrów. Obiekt przeleciał niewielkim łukiem nad dachami domów, na wysokości około 30-40 metrów i zniknął po trzech sekundach przysłonięty budynkami domów. W czasie obserwacji świadek nie słyszał żadnego dźwięku dochodzącego od strony obiektu. Jednak po kilku sekundach od zniknięcia BOL-a, pan Zbigniew usłyszał dziwny głośny szum,  trudny do zlokalizowania i nie dobiegający z kierunku zniknięcia obiektu. W okolicy przelotu tego obiektu znajduje się w odległości około 500 metrów Kopalnia Węgla Kamiennego Jawiszowice z linią energetyczną wysokiego napięcia. W okolicy tzw. ‘’Brzeszczańskiego lasku’’ około 500 metrów od terenu kopalni Brzeszcze zaobserwowano w nocy, przez dwóch pracowników kopalni, w roku 1999 przelot czerwonej kuli z zachodu, która przeleciała nad lasem a potem nagle ‘’spadła’’ w dół ?
 
W tym samym roku 23 marca, pan Zbigniew ponownie zaobserwował około godziny 24:07, z okna swojego domu przelot grupy wielu niewielkich obiektów, zbliżonych wielkością do gwiazdy. Formacja NOL-i tworzyła sobą kształt trójkąta, który przemieszczał się na dużej wysokości z kierunku SW na NE, znikając po dwóch sekundach. Świadek jest zdania, że obiektów mogło być nawet ponad 100 ? Również i w tym przypadku przelot NOL-i, nastąpił w okolicy obu kopalni. Według świadka wiele obserwacji nocnych świateł dokonano w okolicy kopalni Brzeszcze.

17 czerwca 2002 roku, jeden z pracowników tejże właśnie kopalni dostrzegł o godzinie 23:25, jasną ‘’gwiazdę’’, która wisiała nieruchomo w powietrzu, po czym ruszyła do góry wykonując kilka skomplikowanych,  zygzaków, na gwieździstym niebie znikając bez śladu po 30 sekundach.Niestety aktualnie na obszarze Górnego Śląska nie ma żadnej osoby/badacza, która zbierałaby i dokumentowała obserwacje UFO. Dlatego nie wiemy w jakim % pojawiają się nad terenami kopalń i innych zakładów przemysłowych, elektrociepłowni tego typu zjawiska i z jaką intensywnością ?Osoby będące świadkami obserwacji tego typu zjawisk w rejonie kopalń proszone są o kontakt arekmiazga@gmail.com

2 komentarze:

  1. Witam.Mieszkam w Brzeszczach i w dniu 17 lub 18 marca(nie pami
    ętam dokładnie,całkiem prawdopodobne że było to 17 marca.)wyjeżdżałem autem z domu około 18:30 i zobaczyłem na północno-zachodnim niebie przsuwające się powoli czerwonawe światełko o jasności sporej gwiazdy lub satelity w nocy,chociaż było jeszcze dość widno.Podjąłem decyzję o powrocie do domu i przyjrzeniu się obiektowi przez lornetkę gdy ten po około 20 sekundach zgasł(lub znikł).Więcej obiektu już nie zobaczyłem gdyż wyjeżdżałem do Oświęcimia.Nie wyglądało to na lampion gdyż według mnie świeciło trochę za jasnym światłem,chociaż przesuwało się trochę jak lampion i zgasło prawie jak dopalający się lampion.Rozpoznaję miejsce gdzie film był nagrany i obiekt też jest w kierunku zachodnio-północnym,ale był filmowany o 19-tej gdy było już ciemnawo czyli po półgodzinie od mojej obserwacji .Według mnie obiekt obserwowany przeze mnie był oddalony od kilkuset metrów do nawet kilku kilometrów,trudno to ocenić,a wysokość na której leciał to kilkaset metrów,lub 1000m albo 2000,też trudno stwierdzić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za opis obserwacji, niestety nocne odległe obserwacje stanowią problem w ocenie.

    OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: