czwartek, 19 września 2013

Zjawiska UFO/UAP zarejestrowane w czasie rejestracji fotograficznych Ropczyce/Magnezyty sierpień 2013. Cz. 2

Druga część ''raportu'' odnośnie rejestracji zjawisk  UFO/UAP jakie przeprowadziłem w okresie sierpnia wraz z ich końcowym podsumowaniem.5. 17 sierpnia 2013 Godz.16:37 ISO 200 Exp. 1/2000

Zdjęcie a w zasadzie kilka (5) ukazują dziwne zjawisko jakie udało się przypadkiem sfotografować, niestety wzrokowo nie dostrzegłem  zupełnie niczego na bezchmurnym wręcz upalnym i bezwietrznym niebie. Jak widać zza Magnezytami na tle drzewa widnieje ciemno/fioletowa pofalowana smuga ? Zjawisko na pewno jest w dużym oddaleniu ponieważ fotografowałem na ogniskowej 105 mm.  Być może było ono widoczne, tylko ja tego nie zauważyłem ? Najciekawsze jest to, że musiało być bardzo długie ponieważ przyrównując do komina Cukrowni wynika że ‘’smuga’’ mogła mieć ponad 50 metrów długości. 


Co powinno być zauważone przez wiele osób ? Smuga na innych 4 zdjęciach na mniejszej ogniskowej jest bardzo słabo widoczna nie mniej widać, że musiała wznieść się ku górze w kierunku Magnezytów. Na innych zdjęciach przyjmuje kształt  zakręconej ‘’laski’’. Przyznam, że nie mam pojęcia czym jest owo ‘’zjawisko’’ ? Czas od pierwszego zdjęcia 16:37 i ostatniego 16:40 wynosi 3 minuty. Zatem nie było to krótkotrwałe zjawisko ! Wszystko wskazuje na to, że ‘’smuga’’ była znacznie dalej od Magnezytów czyli więcej niż 2 km w linii prostej, a to potwierdza jej potężną długość. Zastanawiające jest to o ile ‘’zjawisko’‘ było widoczne powinno być obserwowane przez setki osób ? Na pewno można odrzucić wyjaśnienie  ptaków, smugą samolotu czy ‘’babim latem’’. Z całą pewnością można je zaliczyć do niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych UAP, Unidentified Aerospace Phenomena.

 Widoczna zakręcona ''smuga'' tuż nad Magnezytami

Wyostrzony obraz ze zjawiskiem
Zdjęcie z tego samego dnia w większym oddaleniu.
 
6.17 sierpnia 2013 Godz 21:02 ISO 100 Exp.94 sec

Zdjęcie wykonane w obecności drugiej osoby, która prowadziła wzrokową obserwację. Na linii horyzontu widać sporej wielkości jasne owalne światło, które tylko pozornie może wskazywać na jakąś dalszą latarnię uliczną, bądź inne sztuczne źródło światła. Analiza tego zdjęcia nie dawała mi długo spokoju tym bardziej, że świetlny punkt nie był zauważony przez nas.  Nie jest to również żaden refleks lub blik. Wielkość światła jest dość duża w porównaniu z widocznymi ponad 2,3 km dalej latarniami, które w nocy dodatkowo poprzez rozproszone światło zwiększają wielkość. Barwa świetlnego zjawiska odbiega od barwy świateł latarni ulicznych bardziej jest zbliżona do świateł widocznych w oknach domu. Aby wykluczyć wyjaśnienie lampy wykonałem za dnia na największym zbliżeniu zdjęcia z tego samego miejsca. Lokalizacja zjawiska w świetle dziennym

To samo miejsce widoczne za dnia

 Maksymala odległość zjawiska

Kierunek i azymut w którym mogło wystąpić ''zjawisko''

Dodatkowo lornetką sprawdzałem okolicę w poszukiwaniu czegoś co mogło dać taki efekt. Jak widać, linia horyzontu w miejscu Borek Mały zwiększa swoją wysokość o jakieś około 40 metrów tam zaczynają się lasy na wzniesieniu, które w linii prostej oddalone są około 4800 metrów czyli prawie 5 km.  To maksymalna odległość zjawiska od naszej lokalizacji. Dzienne zdjęcia wyraźnie wskazują, że w miejscu w którym zjawisko widnieje znajdują się same lasy, w tym miejscu nie ma żadnej latarni lub innego źródła światła. Kolejne wizyty oraz nagrania z kamery nie wykazały nigdy w tym miejscu jakiegokolwiek światła, co wyklucza teorię lampy, latarni ulicznej. 3 km dalej w linii prostej przebiegają słupy z linią wysokiego napięcia widniejące na zdjęciach dziennych. Na zdjęciu przed i po brak w tym miejscu źródła światła. To drugie zdjęcie na którym ‘’zjawisko świetlne’’ znajduje się nad linią horyzontu ( podobnie jest w Marfa) czy jednak faktycznie było aż tak odległe ? Świetlny owal jest stosunkowo duży, światła znajdujące się na horyzoncie (latarnie) są zdecydowanie mniejsze i nie tak jasne jak owal. Najprawdopodobniej świetlny owal nie był tak odległy na linii lasów czyli 4800 metrów, lecz znajdował się znacznie bliżej nas, ale na wysokości pokrywającej się z linią horyzontu, a to sugeruje, że zjawisko świetlne musiało tkwić nie wyżej jak około 30-40 metrów nad ziemią. Ostrość zjawiska i innych punktów źródła światła wskazuje, że faktycznie tak było, a odległość mogła nie przekraczać około 2 km w linii prostej ? Obiekt/zjawisko pozostaje nie rozpoznane. 

7. 27 sierpnia 2013 Godz. 21:46 ISO 100, Exp. 177 sec.

Zdjęcie wykonane w kierunku Magnezytów w obecności drugiej osoby, na ogniskowej 18 mm. Na środku kadru widnieją dwa ciemne bardzo nietypowe ‘’obiekty/zjawiska’’ ?  Najciekawsze jest to, że są ciemnej barwy i usytuowane obok siebie w nieco dalszej odległości. Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z takim efektem na nocnych zdjęciach. Trudno tutaj mówić o wadach matrycy, martwych pikselach ponieważ, zjawisko nie przypomina takich defektów, które faktycznie czasami matryca ukazuje jako punkty lub krótkie linie.  Na powiększeniu wyraźnie widać, że oba obiekty posiadają wokoło jasną poświatę co jest niespotkane w w/w defektach matrycy ?


 powiększenie ''zjawisk''

 Nie wiadomo, czy ‘’zjawiska’’ były w ruchu, choć obiekt po lewej stronie wygląda jakby się poruszał/drgał  i jest on moim zdaniem najciekawszy posiada łagodne kontury.  Ciężko określić jak daleko i jaką wielkość miały owe obiekty, ale w porównaniu do okien oświetlonego domu w odległości około 2 km małe nie są !  Zjawiska są tak ciemne, że wzrokowo mogły zostać nie dostrzeżone na tle ciemnego nieba ? W prywatnej rozmowie z byłym badaczem z grupy K.Bzowskiego dowiedziałem się, że Bzowski i Pan Dariusz mieli identyczne ciemne obiekty w nocy, tylko stosunkowo większe niż na moim zdjęciu.

8. 4 września 2013 Godz. 20:12 Nagranie video.

Nagranie kamerą ukazuje pojawienie się na bezchmurnym niebie jasnego nieregularnego ‘’zjawiska’’ jakie również zauważyłem wzrokowo. W tym czasie aparat ustawiony był w innym kierunku dlatego brak zdjęcia. Zjawisko pojawiło się około 85 stopni w kierunku NNE tylko przez dwie sekundy. Było stosunkowo jasne około – 4 m, przez lornetkę nie zauważyłem żadnego mniejszego punktu jakie np. charakteryzuje flare iridium po rozbłysku. W programie Heavens Above, nie odnalazłem żadnej flary iridum o tej godzinie co ją ostatecznie wyklucza. 2 sekundowe zjawisko być może było tzw. rozbłyskiem gamma o czym napisał do mnie wieloletni astronom Pan Leszek z Lublina, który obejrzał nagranie. 


‘’To mogą być dalekie zjawiska kosmiczne w odległych galaktykach, nazywane" Błyskiem Gamma'", którym towarzyszy też poświata w zakresie widzialnym. Jednorazowy błysk stacjonarny nie może pochodzić od sztucznych satelitów, złomu kosmicznego, bo takie elementy najczęściej wirują tworząc całe serie błysków.’’

Film z rejestracją zjawiska w linku


Wstępne wyjaśnienie nagrania mamy oczywiście o ile to rzeczywiście ‘’błysk gamma’’ ?

9. 6 września 2013 Godz. 19:28 ISO 500, Exp. 1/25 sec.

Zjawisko świetlne obserwowane wzrokowo, które po wyjściu na balkon pojawiło się nagle jako jasno żółty punkt światła o jasności - 4 m, które pulsowało, lub drgało. Zjawisko utrzymywało się cały czas w miejscu przez około 6 sekund. Aparat leżał dosłownie obok, dlatego szybko ustawiłem parametry i wykonałem zdjęcia w największej ogniskowej 105 mm, niestety w momencie gdy przyłożyłem wizjer do oka zjawisko nagle się zmniejszyło mimo tego wykonałem zdjęcie, na którym widać dziwne nieregularne zjawisko świetlne. Wykonałem kilka zdjęć, ale tylko na jednym świetlny punkt jest najlepiej widoczny. Pod ręka miałem lornetkę lustrując nią przestrzeń nie potwierdziłem przelotu żadnego samolotu to samo potwierdził program FR24 w momencie obserwacji awionetka czy samolot pasażerki nie były na tym kierunku widoczny. Można wykluczyć przelot ISS, meteorytów, czy lampionów. Zjawisko pojawiło się nagle i dość szybko znikło. Na uwagę zasługuje bardzo nietypowy wygląd choć wzrokowo widziałem jasną ‘’kulę’’ wysokie iso nie powinno tak bardzo ‘’rozciągnąć’’ światła ? Najprawdopodobniej było oddalone na wschód kilka km dalej ? 


Rzut z  FR24 jak widać o tej godzinie i kierunku obserwacji nie przelatywał żaden samolot liniowy/treningowy.Miesiąc eksperymentów zaowocował interesującym materiałem zdjęciowym. Tego roku rzadko prowadziłem rejestracje video w IR, gdzie rejestruje się znaczna ilość ptaków, owadów i pyłków ciężkich czasami do odróżnienia. Aparat jest znacznie czulszy na widmo podczerwone IR co przyznają nawet producenci aparatów cyfrowych. Niektórzy twierdzą, że rzadko, ale jednak rejestruje też widmo UV ultrafiolet. Zjawiska nocne jakie zarejestrowałem leżały poza światłem widzialnym w IR/UV ponieważ wzrokowo były nie widoczne. Szczególnie interesującym zjawiskiem/obiektem jest zdjęcie z 8 sierpnia gdzie świetlne zjawisko jest szczególnie interesujące. Mając te i inne z wcześniejszych lat zdjęcia z tego terenu, zauważyłem pewną regułę ? Mianowicie obiekty/zjawiska pojawiają się na bardzo małych wysokościach zarówno za dnia jak i w nocy. Dodam fakt sfotografowania 28 kwietnia 2009 roku dwóch czerwono/różowych obiektów  dokładnie nad miejscem w którym wykonano zdjęcia nr. 2, 5.

 Zjawisko było widoczne na dwóch zdjęciach

Czym są zarejestrowane ‘’obiekty’’ UFO czy innym zjawiskiem ? Z perspektywy ponad 5 lat mogę stwierdzić, że pewna część może być związana z UFO natomiast zjawiska świetlne jakie w tej okolicy są nie widoczne a pojawiają się na zdjęciach mogą mieć związek ze zjawiskiem typu UAP (Unidentified Aerial Phenomena), które zarówno jak UFO jest bardzo podobne do siebie i nadal nieznane. Nieżyjący Kazimierz Bzowski w fotografowanych świetlnych zjawiskach głównie nie widocznych nie doszukiwał się typowych ‘’wizyt kosmitów’’, często nazywał je ‘’inny stan przestrzeni’’ i być może miał rację ? Badania włoskiego badacza UAP Nicola Tosi wykazało, że faktycznie istnieją realnie zjawiska świetlne leżące w paśmie IR/UV, które dają się rejestrować czułymi lub nawet bardzo czułymi aparatami cyfrowymi uczulonymi na wymieniowe pasma UV/IR. Jego prace i zdjęcia znad doliny Bismontova same mówią za siebie a niektóre ‘’zjawiska’’ są zbieżne z moimi. W ciągu miesiąca zauważyliśmy wiele zjawisk astronomicznych głównie spadki perseidów, tylko dwa razy zauważyłem, zjawiska świetlne jakie pojawiły się znacznie dalej zza Magnezytami. W jednym przypadku była to pomarańczowa kula/punkt, który po około 10 sekundach znikł ,zgasł, niestety nie udało się tego zjawiska zarejestrować. W drugim przypadku zauważyliśmy błysk światła, ale bardzo silnego w formie jasno/żółtego owalu, co pozwoliło się zarejestrować w czasie długiej ekspozycji. Tutaj nie jestem pewien czy w grę nie wchodzi jakiś fajerwerk odpalony znacznie dalej zza linią horyzontu, niemniej ten fakt również odnotowałem. Będąc sam o zmierzchu pewnego razu, usłyszałem nieco powyżej nad moją głową coś bardzo dziwnego – był to silny dźwięk podobny do łopotu żagli ? Najciekawsze, że zupełnie nic nie było ptaka, samolotu itp. a dźwięk wyraźnie dobiegał od góry  co spotęgowało u mnie uczucie strachu. Na temat ‘’świateł’’ pojawiało się wiele teorii m.in. o naprężeniach tektonicznych Michaela Persingera (Teoria Naprężeń Tektonicznych) jakie mogą generować świetlne kule bądź inne zjawiska widoczne nocną. Sprawdzałem teren pod względem uskoków tektonicznych w okolicy Magnezytów i w kierunku północnym przebiega  trzeciorzedowe nasunięcie Karpat czyli to co określamy uskokiem geologicznym.

Przebiegający uskok zza Ropczycami 

Osobiście uważam, że pewne zjawiska  m.in. w Hessdallen, Bismontova, Marfa czy Ropczyc mają to samo źródło choć jak na razie jest poza możliwością rozsądnego wyjaśnienia przez naukę nie koniecznie związanego z teorią TNT. Niestety w porównaniu do innych badaczy/naukowców nie dysponuję zapleczem urządzeń rejestrujących fizyczne parametry lub rewelacyjnym aparatem FujiFilm IS Pro UV/IR, który jest specjalnie wyprodukowany do fotografowania tego zakresu widma. Oczywiście dalsze doświadczenia będą prowadzone nadal, nawet zimą jeśli czas na to pozwoli.

1 komentarz:

  1. Ten pomarańczowy obiekt na zdjęciu z 17 sierpnia o godz.21.02 przypomina to nagranie
    http://www.youtube.com/watch?v=owwzNhE9RH8

    OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: