środa, 8 lutego 2017

Fairy Investigation Society

Jak zapewne Czytelnicy wiedzą oprócz tematyki UFO, która szczególnie jest mi bliska od pewnego czasu wchodzę w tajniki dawnego folkloru związanego z magicznymi istotami, które pojawiają się w wielu, kulturach.  Magonia po Polsku zyskała ogromne zainteresowanie  wśród Czytelników bloga, którzy  podzielili się swoimi historiami na temat spotkań z tajemniczymi istotami.  Czytelników zainteresowanych tematem dawnego folkloru chciałbym zapoznać z internetowym biuletynem FIS, który porusza magiczną tematykę.
   W 2016 roku nawiązałem korespondencyjnie współpracę z sekretarzem Fairy Investigation Society Dr  Simonem Young, historykiem University of Florence, który od 2015 roku wydaje biuletyn FIS, poruszający tematykę fairies i dawnego folkloru. Organizacja liczy ponad 200 członków z całego świata. Dotychczas ukazało się pięć biuletynów z wiadomościami o historii FIS, świadectwach  o faireies i magicznych istotach nie tylko relacjonowanych przed wiekami, ale również współczesne historie, które są analogicznie podobne do relacji które opisałem w trzech artykułach  Magonia po Polsku. Jeśli ktoś pragnie otrzymać nieodpłatnie biuletyny FIS, podzielić się swoimi historiami, lub zostać członkiem Fairy Investigation Society może napisać do fairyinvestigationsociety@gmail.com

Fairy Investigation Society, posiada swoją stronę internetową www.fairyist.com  z której  można dowiedzieć się o historii założenia organizacji przez Marjorie T. Jonhson w 1950 roku, która m.in. w swojej książce ‘’Seeing Feiries’’ przedstawiła świadectwa ponad 400 osób, które miały spotkać się z przeróżnymi istotami począwszy od wróżek, skończywszy na gnomach, trolach, elfach i innych przedziwnych istot.  Strona FIS to kopalnia wiedzy o folklorze  i istotach, które zostały utrwalone w wierzeniach nie tylko takich krajów jak Anglia, Szkocja, Irlandia czy Islandia. Tematyka jest dobrze znana tym badaczom, którzy nie traktują dawnego folkloru w opinii zabobonu. W Paszporcie do Magonii  Jacques Vallée udowodnił to w iście oryginalny  sposób, który ma oczywiste powiązanie m.in. ze zjawiskiem UFO oraz zachowaniami współczesnych ‘’kosmitów’’, którzy w folklorze mają te same cechy i zachowania  względem ludzi. Simon Young jest zainteresowany relacjami z mojego archiwum dotyczących folkloru i być może w przyszłości w FIS, pojawi się artykuł na ten temat.

Serdecznie zachęcam do poszerzenia swojej wiedzy o magicznych istotach pisząc do Fairy Investigation Society, która kilka dni temu, przesłała najnowszy numer biuletynu, w którym możemy dowiedzieć się m.in. o   kontrowersyjnym zdarzeniu z  Wollanton Park w 1979 roku, w którym grupa 10 letnich dzieci zauważyła 60 małych ludzi, wyglądających jak gnomy, z których część poruszała się małymi samochodami. To niezwykłe zdarzenie jest bardzo rzetelnie opisane łącznie z transkrypcją przesłuchania dzieci. 

11 komentarzy:

 1. Świetna sprawa! Moze w końcu ktoś przetłumaczy z niemieckiego języka jakieś 2100 relacji o analogicznych zdarzeniach, a składających się na śląskie "Sagi" odnośnie takich spotkań, które myśle że wcale nie są gorsze od tych z innych krajów. Zbiór owych relacji składa się z czterech tomów, a opisy owe zebrał Richard Kuchnau w "Schlesische Sagen" (1910-1913r.). Poniżej więcej o owym źródle, oraz innych zawierających takie polskie opisy sprzed wieków:
  http://zmiennoksztaltne.blogspot.com/2014/08/duchy-na-slasku-vi.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy znajdują się tam wątki z rejonu dzisiejszego Dolnego Śląska ?

   Usuń
  2. Podejrzewam ze tak bo wlasnie w XIX wieku badacze folkloru z Wroclawia, apelowali do ludności o przesyłanie im rozmaitych podań i zagadkowych relacji. Na amazonie mozna kupic ksiazke z tymi sagami, a tu znalazlem w jednej z cyfrowych bibliotek, namiary na te ksiazke: http://obc.opole.pl/dlibra/doccontent?id=629

   Usuń
  3. Tu jest do kupienia: http://www.marktplaats.nl/a/antiek-en-kunst/antiek-boeken-en-bijbels/m1100144807-1910-sagen-over-spoken-richard-kuhnau-schlesische.html

   Usuń
  4. Znalazlem jeszcze takie pozycje tego autora: https://de.wikisource.org/wiki/Richard_K%C3%BChnau

   Usuń
 2. Zapewne jest tam wiele ciekawych i interesujących nas wątków, ale nie sądzę, aby ktoś to w najbliższym czasie przetłumaczył.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam Encyklopedie Demonów Polskich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, miałem tą pozycję bardzo interesująca praca, ostatnio studiuję także klechdy Kazimierza Władysława Wóycickiego, i już znalazłem bardzo ciekawe wątki, które opiszę w moje nowej książce.

   Usuń
 4. Ja polecam "Baśnie śląskie" Gustawa Morcinka.

  "Świat baśni Gustawa Morcinka to dawny Śląsk Cieszyński, magiczna kraina, w której żyją bożątka, utopce, nocznice, jaroszki, a pod ziemią, w kopalni króluje Skarbnik.(...)"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, nie słyszałem o tym, z tego co czytałem w kraju mam ponad 250 autorów poruszających dawny folklor, kopalnia wiedzy. Bardzo ciekawe wątki pochodzą też z Litwy i Ukrainy.

   Usuń
 5. Witam serdecznie nie wiem jak sie z Panem skontaktować bardzo bym chciala porozmawiać telefonicznie podam swoj nr. 508 511 188 . Jestem młoda dziewczyna wraz z moja mamą miałyśmy kontakt z istotami pozaziemskimi ,zależy mi na kontakcie z Panem ,by przedstawiać sytuacje . PILNE :) czekam i pozdrawiam Marta Stachowiak

  OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: