poniedziałek, 25 czerwca 2012

Kolejne rejestracje NOL-i w okolicy Magnezytów ?

Czytelnicy zdążyli się już przyzwyczaić do informacji o obserwacjach dziwnych obiektów w okolicy Zakładów Magnezytowych w Ropczycach a ten obszar jest często monitorowany i fotografowany przeze mnie od kilku lat. Dziś chcę przedstawić dwie obserwacje jakie moim zdaniem zasługują na uwagę.

W dniu 23 czerwca 2012 jak to często robię pozostawiłem włączoną kamerę przed zmierzchem, która rejestrowała przestrzeń w kierunku północnym tam gdzie znajdują się Magnezyty.  Tego wieczora pogoda była znakomita niebo bezchmurne. Na drugi dzień przeglądając materiał zauważyłem osobliwe świetliste punkty, które pojawiły się dosłownie na ułamek sekundy. Było to pomiędzy godziną 21:15 a 21:30 czyli gdy niebo było jeszcze stosunkowo jasne. Świetlne zjawisko składa się z kilku nieregularnych niebieskich i jasnych punktów usytuowanych około 60 stopni nad horyzontem. Zjawisko pojawiło się nie daleko miejsca w którym sfotografowałem UFO w dniu 4 kwietnia 2012. Nie wiadomo czym są świetlne punkty na pewno nie samolotem, refleksem . Pierwszy raz moja kamera zarejestrowała od roku takie dziwne krótkotrwałe zjawisko ? Kamera nie posiada wad matrycy acz ma dwa miejsca w których występują tzw. ‘’martwe piksele’’ .  Być może był to rozpad jakiegoś ‘’meteorytu’’ wchodzącego pod innym kątem w atmosferę, nie można  tego wykluczyć ? Wysłałem film kilku moim znajomym w celu zapoznania się oraz napisaniem swojej opinii. Na razie nie można również wykluczyć  jakiegoś nieznanego nam ‘’zjawiska’’ jakie np. podobne rejestruje się w Hesdallen. 


 Klatka z filmu i powiększenie ''zjawiska'' film dostępny na moim kanale w yutube.


Zjawisko trwa ułamek sekundy dlatego nawet wzrokowo byłoby ciężkie do zauważenia, ale kamera w dodatku pracująca w podczerwieni widzi znacznie lepiej  i pracuje w sekwencji 30 klatek na sekundę dlatego takie  krótko trwałe zjawiska w pełni mogą być utrwalone. Jak dotychczas nie zarejestrowałem kamerą przy takiej jasności otoczenia podobnych efektów świetlnych. Pamiętam jak nieżyjący już badacz/ufolog K.Bzowski wspominał, iż wiele jego zdjęć to efekt krótkotrwałych zjawisk świetlnych  on nie nazywał tego UFO a jedynie ‘’innym stanem przestrzeni’’ . I chyba miał rację ponieważ zdjęcie NOL-a z 4 kwietnia powstało w ułamku sekundy z całej sekwencji zdjęć tego samego punktu to samo rejestracja  w/w filmu. Również materiały filmowe z monitoringu jakie prowadzi Gerhard Groschel z MUFON CES wskazują na występowanie podobnych krótkotrwałych zjawisk od 0,5 sekundy do kilku sekund.

Galeria zdjęć z rejestracjami UFO  z monitoringu poniżej w linku


Jeszcze ciekawsza moim zdaniem rejestracja UFO miała miejsce na drugi dzień 24 czerwca 2012 roku. Od niedawna posiadam bardzo dobrej jakości filtr podczerwieni 1000 nm, który bezpośrednio dokręcam do obiektywu kamery i filmuję. Tego gorącego popołudnia wziąłem kamerę nastawiłem ostrość i zacząłem nagrywać z balkonu w kierunku pól zza Magnezytami. Wodziłem kamerą w 40 x zoomie w górę aż nagle w ekraniku kamery zauważyłem jak znad mojego bloku leci niezwykle jasny obiekt. Od tej pory na ile mogłem śledziłem jego lot i starając się nie stracić obiekt z kadru co w przypadku ekraników jest dość łatwe (znacznie lepsze są jednak wizjery ) Kątem oka popatrzyłem w górę czy faktycznie coś jasnego porusza się po niebie, ale zupełnie nic na bezchmurnym błękitnym niebie nie zauważyłem. Niestety po krótkim przelocie obiekt znalazł się na tle jasnej chmury i został zgubiony, ale jak się potem okazało podczas przeglądania filmu obiekt wzbija się bardzo szybko znad chmury w górę.  Obiekt widoczny jest przez 25 sekund  jako bardzo jasny punkt ,który albo odbijał od powierzchni światło słoneczne albo był bardzo ciepły. Chmury  nie są tak jasne jak przelatujący obiekt, co doskonale widać na filmie.
Obiekt z filmu


 Trasa lotu obiektu zaznaczona białą linią, zdjęcie wykonane kilka minut po obserwacji chmury z filmu przesunęły się ku lewej stronie.

Wielokrotnie filmowałem w IR ptaki odbite w Słońcu czy nawet samoloty, ale  nie są takie jasne jak ten obiekt. Ciekawostką jest to, że obiekt nadleciał z kierunku od strony Magnezytów (znowu) z kierunku WNN i kierował się na południe gdzie chyba na krótka chwilę ‘’zawisł’’ w górze być może nad centrum Ropczyc i następnie skierował się pionowo w górę co widać na ostatnim fragmencie filmu. Obiekt pojawił się jakieś 75 stopni nad horyzontem po czym zmienił nagle kierunek lotu stronę Ropczyc. Cały przelot trwał niezwykle szybko. Zoom miałem nastawiony na 40 x co wskazuje na bardzo dużą wysokość obiektu. Niestety gdybym dłoń miał sprawniejszą ( mała kontuzja) możliwe, że obraz w środkowej części filmu nie drgałby tak bardzo. Jest to pierwszy film jaki trudno mi wyjaśnić owadami, ptakami czy samolotami jak na razie obiekt z definicji kwalifikuje się do kategorii UFO. 
Te dwa zdarzenia po raz kolejny potwierdzają, że w tej okolicy co jakiś czas obserwuje się niezidentyfikowane obiekty, które preferują obszary leżące w okolicach Zakładów Magnezytowych ?

8 komentarzy:

 1. Brawo, życze wytrwałosci, jeszcze nie raz cos sie uda złapać

  OdpowiedzUsuń
 2. To kiedy Pan zaczyna zabawę z monitoringiem całodobowym ? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zakupię odpowiedni sprzęt do tego, ale myślę w 2013 jak się wszystko uda.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy okazji tutaj jest mój film z jasnym meteorytem to porównanie dla pierwszego filmu z jasnymi punktami

  http://www.youtube.com/watch?v=Gr7utXF5Qh0

  OdpowiedzUsuń
 5. A_netka. Nocą, w dniach 21,22,23 i 26 czerwca 2012r po godz. 23-ej nad Jędrzejowem zaobserwowaliśmy trójkątne obiekty na niskiej wysokości, potuszające się bezszelestnie, widoczne gołym okiem a przy użyciu (kiepskiej) lornetki widoczny był rozdział świateł po trójkącie o kolorze w środku czerwonawo-różowym, a po bokach niebieskie i zielone po dwa. Obraz w lornetce zniekształcał się od tego światła (led?). W pierwszej chwili myśleliśmy że ktoś bawi się dronem, ale w dniu 23 czerwca nadleciał z północy, zawisł poczym puścił jak gdyby bąka z chmury na bezchmurnym niebie, która zaczęła opadać i się rozmywać. Niedaleko jest piekarnia, myśleliśmy że to para z pieca, która się nałożyła na ten obiekt, ale niestety nie. Obiekt natomiast nadleciał jak gdyby na nas wykonując trajektorię lotu litery L, pionowo znajdował się nad nami. Nie było słychać żadnego szumu, pracy silników i dźwięków jakie wytwarza dron. Obiekt przemieszczał się z niewielką prędkością i wleciał w tą doganiającą go parę i straciliśmy go z oczu. 26 czerwca inny obiekt poruszał się znacznie szybciej z zachodu na wschód po prostej na niewielkiej wysokości może 1000m, również nie było słychać pracy silników i podobnie rozświetlony. Pierwszy raz zaobserwowaliśmy obiekt w sierpniu 2008r o całkiem innym kształcie. Kulisty, o jednym bardzo mocnym świetle niebiesko jonizującym, popylał sobie nad nami drobnym truchtem na tle bardzo zachmurzonego nieba i z niską podstawą chmur, gdyż kończyliśmy grillować ze względu na to że za chwilę miało padać. Obiekt był bardzo nisko, wszystkim opadła koparka z wrażenia, nie było nic słychać, ktoś powiedział że to lampion ale lampion nie pali się światłem jonizującym do dołu. Tak się zastanawiamy każdego wieczoru czy dziś też przyleci? Mamy przygotowane lasery w celu machania:)

  OdpowiedzUsuń
 6. IREK) Gratuluje Arku super jako jedyny w polsce przykładasz się solidnie do uchwycenia UFO to ciężka praca wiem o tym

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki Irku Ty też masz kilka fajnych nagrań, ale fakt to bardzoo ciężkie aby coś konkretnego zarejestrować. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: