poniedziałek, 11 czerwca 2012

Najstarsze obserwacje UFO na Podkarpaciu !

Zjawisko UFO sięga swoimi korzeniami setek lat wstecz o czym zapominają często krytycy tego tematu dla których UFO to jedynie wymysł po II wojnie światowej. W ostatnim czasie dotarłem do arcyciekawych i najstarszych obserwacji UFO jakie zauważono na Podkarpaciu w Rzeszowie oraz okolicy Jarosławia, które zostały opisane w ówczesnej prasie, najstarsza z nich pochodzi, aż z 1892 roku.
Polskie obserwacje UFO sięgają roku 1499 Bronisław Rzepecki oraz Krzysztof Piechota w swojej książce  ‘’ UFO nad Polską’’ opisali  74 zdarzenia zaczynając od roku 1499 a kończąc na 1947 czyli współczesnej ‘’erze’’ UFO oprócz wielu nocnych i dziennych obserwacji są również  obserwacje typu CE-2 czy CE-3. Niestety duża ich część jest bardzo kontrowersyjna a źródło informacji bardzo skąpe w szczegóły. Już wiadomo, że opublikowany tam wykaz nie jest pełny ponieważ w przeciągu wielu lat dotarłem osobiście do około 10 przypadków obserwacji sprzed współczesnej ery UFO za którą uważa się obserwacje NOL dokonane przez  Kennetha Arnolda w USA w czerwcu 1947 roku. Prawdziwą perełką  i potwierdzeniem realności zjawiska UFO są obserwacje jakie zostały opisane w 1892 roku oraz dwukrotnie w 1913 roku nad Rzeszowem.  Aby nie być gołosłowny publikuję oryginalny opisy  gazety. Zaczniemy od roku 1892. W opisach zachowano ówczesny styl i formę.

Źródło: "Czas" z 20 kwietnia 1892

‘’W Przemyślu obserwowano w ubiegłą sobotę w nocy punkt świetlany, który się ukazał nad Jarosławiem, w stronie północno-wschodniej. Punkt ten świetlany miał kształt kuli, wyrzucającej ze siebie to ku górze, to ku dołowi snopy światła o blasku elektrycznym, formy stożkowatej. Za pomocą dalekowidza, nadzwyczaj ostrego i dokładnego, przekonano się, iż punkt świetlany nie był ani płanetą, ani kometą, ani meteorem, ponieważ zawieszony w przestworzu, w wysokości około 600 metrów nad ziemią, krążył ruchem miarowym w promieniu 4 do 5 kilometrowym. Wypada zatem z tych objawów wnioskować, że był to balon, z którego przy świetle elektrycznem czyniono próby nocnego badania.''

Niestety na chwilę dzisiejszą nie mogę zdobyć oryginalnego skanu gazety jaką posiada Biblioteka w Rzeszowie.  http://serwisy.wimbp.rzeszow.pl/wirtualna_kolekcja_czasopism.html
Obserwacja ta jest bardzo interesująca ponieważ dotyczy ''klasycznego'' BOL, który emituje snopy świetlne ‘’solid light’’ . Proszę zauważyć sposób wyjaśnienia zaobserwowanego ‘’zjawiska’’.   Z Przemyśla do Jarosławia jest ponad 24 km w linii prostej warto przypomnieć, że w podanym kierunku leżą miejscowości  Zgoda i Tywonia – w Zgodzie w 1987 roku  jednej nocy doszło do serii obserwacji UFO którą rejestrowali na miejscu Rzepecki i Piechota w Tywoni obserwowano świetlny ‘’krzyż’’ oraz dziwne jakby holograficzne obiekty świetlne.

Rzeszów jak pokazały moje prace jest miejscem częstych manifestacji UFO nad samym miastem oraz w jego okolicy.  Nic dziwnego, że obserwacje UFO notowano tam już w 1913 roku.


Głos Rzeszowski 23 marca 1913

‘’We czwartek dnia 20. b. m o godz. 7.10, spostrzegli mieszkańcy naszego grodu wysoko szybujący balon, zdążający od zachodu południowego w stronę ku Łańcutowi. Wspaniale było można przez kilka minut obserwować niewiadomego pochodzenia balon przy jasnym księżycu otoczonym chmurami barankowemi. Tłumy spacerujących na ulicy 3-go Maja - gromadami wpatrywały się w to niezwykłe zjawisko i na ten temat snuło małą i wielką politykę brukową. Jedni widzieli światełko, inni chorągiew, a kilku dalekowidzów nawet kilka osób, biorących rzekomo udział w powietrznej wiosennej wycieczce. Młodzież złota wyjechała czemprędzej przez Nowe miasto ku nowemu cmentarzowi, twierdząc, że zapewne balon tam spadł - lecz o rezultacie tego poszukiwania nic nam nie doniesiono. Złośliwy pan twierdził, że to wycieczka balonowa rzeszowskich polityków, szukających kandydatów do przyszłej Rady m.[iasta]’’

Czy ktoś narażałby życie przelotem  balonu w ciemności? Gdy to zdarzenie na siłę podciągniemy pod ‘’balon’’ poniższe je stanowczo wyklucza.''

Poniżej oryginalne skany gazety
Głos Rzeszowski  13 lipca 1913

''W nocy z dnia 10 na 11 bm., od godziny 12 do 2 nad ranem obserwowaliśmy między gwiazdami, w stronie południowej w znacznej wysokości, dużą gwiazdę, która zmieniała pozycye, raz się zniżając, to znowu podnosząc.Gdy ta gwiazda zbliżyła się ku Rzeszowa, zauważyliśmy, że to wojskowy balon sterowy. Tajemniczy ów balon zatrzymawszy się, jak przypuszczajmy nad Drabinianką - zaczął ukośnemi snopami światła oświetlać po kilkakroć "Stajnie", następnie cofnąwszy się trochę wstecz tj. ku południowi - oświetlał również po kilkakroć gmach sądu, poczem powtórnie się zbliżył i po raz drugi oświetlał Stajnie i sąd, i to przez dłuższą chwilę, poczem wzniósłszy się, z wielką szybkością odleciał w prostym kierunku ku granicy węgierskiej, wskutek czego światło w oddaleniu znikło nam z przed ócz.

Po przeszło półdziennem wyczekiwaniu, przez szkła dojrzeliśmy wracający balon z tą samą szybkością, z południa w kierunku zachodnio północnym który zatrzymał się - o ile mogliśmy w nocy osądzić, nad Budkami cały oświetlony, i stamtąd począł oświetlać po kilkakroć koszary obrony krajowej i ułańskie przez przeszło kwandrans, poczem odrazu w całym balonie zostało światło zgaszone - i mimo wyczekiwania do godziny 3 nad ranem i rozglądania się przez szkła po firmamencie, nie dostrzegliśmy, w którą stronę balon udleciał. Ciekawi jesteśmy, czy sfery wojskowe wiedzą coś o tem ?''
Ten opis zaprzecza zdecydowanie,  że obserwacja dotyczyła  balonu  szpiegowskiego ponieważ wyraźnie jest wspomniane o snopach światła oraz szybkim odlocie i ruchach góra/dół. Najwyraźniej nie zdawano sobie sprawy z tego co widzą, ale ich ówczesna  wiedza podpowiadała, że był to jedynie jakiś balon. Na uwagę zasługuje fakt zainteresowania ‘’balonu’’ koszarami wojsk  austrowęgierskich ponieważ Rzeszów był pod zaborem Austrii, oraz oświetlania budynku sądu w Rzeszowie, który znajduje się po dziś dzień. Również sposób ‘’gaśnięcia’’ obiektu jest typowy i znany nam z współczesnych obserwacji UFO. Nie wiadomo jaka była reakcja wojsk C.K  i co w tej sprawie uczyniono ?    

W tej chwili w archiwum dysponuję 6 obserwacjami UFO  z Podkarpacia  od 1892 do lipca 1946 roku, która dotyczyła w Sanoku zdarzenia typu CE-1 na rok przed sławną obserwacją Kennetha Arnolda  w USA.  Interesujące jest to, że obiekt pojawił się na rok przed wybuchem I wojny światowej będąc wyraźnie ‘’czymś’’ zainteresowany ? UFO jest najwyraźniej nieznanym nam ''systemem kontroli'', który przenika naszą rzeczywistość od setek lat ?

6 komentarzy:

 1. No, takie artykuły lubię najbardziej. Grzebanie w historii w celu odnalezienia takich perełek jest elektryzujące. Mnie najbardziej utkwił w pamięci opis "rozmycia się" w powietrzu niemieckich samolotów w czasie wojny opisany w UFO nad Polską.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak pamiętam ten opis acz ciężko go zakwalifikować do rangi UFO bardziej jakiś ''anomalii'' ale bardzo lubię takie przypadki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra robota Panie Arku. Inicjatywa godna naśladownictwa w innych regionach kraju.

  OdpowiedzUsuń
 4. Owszem chciałbym poznać podobne zdarzenia z innych rejonów Polski, ale wątpię aby komuś chciało się szukać i wertować stare gazety takich ''badaczy'' zadowoli Leoncin i wyssane informacje o ''kosmitach''. Sądzę że podobnych ''starych'' obserwacji jest jeszcze sporo tylko potrzeba sporo czasu i zaparcia aby to wyszukać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Poproszę o link do strony z tym artykułem Głosu Rzeszowa

  OdpowiedzUsuń
 6. Link jest podany w tekscie wystarczy wyszukać numer gazety to wszystko ;) albo ściągnąć kilka numerów.

  OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: