wtorek, 30 października 2012

Tajemniczy ''krąg'' na polu w Koźmicach Wielkich ?Rok 2012 nie przyniósł specjalnie ciekawych doniesień na temat kręgów lub piktogramów zbożowych odkrytych na terenie naszego kraju. Wyraźnie widać, że zainteresowanie tym tematem znacznie spadło czemu nie ma się co dziwić z uwagi na to iż większość piktogramów to sprytne oszustwa ludzi, choć w wielu przypadkach ciężko mówić o ingerencji człowieka.  Mnie osobiście od lat bardziej interesują typowe ślady po lądowaniu lub przyziemieniu UFO niż kunsztowne piktogramy.  Być może taki ślad po UFO został odkryty w sierpniu 2012 roku pod Wieliczką w niewielkiej miejscowości w województwie małopolskim ?

 
O sprawie zostałem poinformowany przez Pana Roberta Kamińskiego należącego do Łódzkiego Klubu Przyrody Forteańskiej, który podesłał mi krótki opis wraz ze zdjęciami odkrytego śladu.

‘’Dzisiaj przytoczę ciekawą obserwację uzyskaną bezpośrednio od świadka. Interesujące jest tu występowanie kręgu zbożowego i obserwacji nocnych świateł. W dniu 4.08.2012 w miejscowości Koźmice Wielkie koło Wieliczki świadek MT wraz z rodziną zaobserwowała na świeżo skoszonym polu obok domu krąg przygniecionego żyta. Krąg miał średnicę ok. 4m, a szerokość linii położonego zboża wynosiła ok 25-30 cm.  Krąg powstał prawdopodobnie wcześniej, ale z powodu  małej szerokości nie został zauważony. W pewnym stopniu potwierdza to relacja babci świadka, która w w nocy z 13 na 14 lipca widziała jasne światło za oknem, ale z powodu chorych nóg nie wstała i nie sprawdziła przez okno co powoduje to światło. Niewielkie to pole pod domem opada w stronę lasku i niema tam żadnej drogi. Po skoszeniu zboża okazało się, że w odległości kilkunastu metrów od domu jest wyraźnie widoczny krąg położonego zboża. Niestety trudno jest z całą pewnością stwierdzić czy jest to typowy krąg, ponieważ odkryto go dopiero po skoszeniu pola kombajnem. Maszyna zebrała stojące źdźbła zboża, a pozostawiła przygniecione, które były zbyt nisko i pozostały one pod kosiarką kombajnu. Krąg widoczny na zdjęciach chociaż mocno „potargany” i zatarty przez prace polowe jest regularny i  wyraźnie widoczny.’’

 

  

 

To wszystko co wiemy na temat samego kręgu a raczej pierścienia i obserwacji dziwnej ‘’jasności’’. Niestety Pan Robert nie uzyskał dodatkowych informacji w sprawie śladu z uwagi na brak współpracy/chęci gospodarza tego pola. Wielka szkoda, że świadkowie nie poinformowali mnie osobiście o odkryciu tego śladu i obserwacji to tylko 100 km więc zapewne pofatygowałbym się aby dokładnie zbadać pierścień i ustalić co spowodowało ową jasność w nocy ?  Może gdyby w Krakowie lub okolicach byli zainteresowani sprawami ufologii osoby jak to miało miejsce 10 lat temu, takie zdarzenie mogło by być udokumentowane/poznane w ciągu kilku dni . Obecnie nie znam nikogo w Polsce ( poza dwoma, trzema osobami) kto w terenie rejestruje/dokumentuje obserwacje UFO to bardzo smutne. Ja staram się to robić na Podkarpaciu, ale tu potrzeba innych chętnych zainteresowanych osób w całej Polsce rejestrujących/dokumentujących w terenie a nie z fotela. 

 

 

 

  

 

Powracając do dziwnego pierścienia można powiedzieć, że nie jest to typowy krąg zbożowy pomimo powstania w zbożu. Z Wyglądu bardziej przypomina typowe ślady po przyziemieniu UFO ? Czy tak było istotnie ? Niestety tego nie wiadomo. Poza dość lakoniczną relacją o obserwacji ‘’światła’’ nie wiemy co wykonało ten pierścień ? Kłosy w pierścieniu ułożone są prawoskrętnie samo ułożenie nie jest regularne widać większe i mniejsze szerokości pierścienia. Powiększając dość dobrej rozdzielczości zdjęcia zauważyłem na jednym z kolanek kłosów tzw. ‘’przestrzeliny’’, które mają występować w autentycznych piktogramach/kręgach. Takie przestrzeliny odnaleźliśmy w 2003 roku w Połajewku rozłożone tylko na obrzeżach pierścienia piktogramu. Szkoda, że nie przeprowadzono choćby najprostszych badań tego śladu. Ze zdjęć widać, że obok znajdują się domy mieszkalne mimo tego nikt wcześniej nie dostrzegł śladu nawet z okna (choć powinien być zauważalny ?) jedynie podczas koszenia kombajnem zboża. Tutaj możemy wykluczyć tzw.’’ czarcie kręgi’’ lub efekt jakiejś zwierzyny leśnej. Ślad jest dość typowy z wyglądu po przyziemieniu UFO, ale z uwagi na brak obserwacji oraz dokładnych badań nie mogę tego w 100 % potwierdzić.

 

Podobny przypadek badał tego roku Hubert Chwiałkowski w miejscowości Przędzeń w woj. Wielkopolskim. Na okolicznych polach powstał najpierw jeden potem trzy niewielkie pierścienie w zbożu. W zasadzie nie były to kręgi lecz owalne pierścienie, które podobnie jak pod Wieliczką zostały odkryte podczas koszenia zboża. 

 

 

 Dokładny opis tych pierścieni oraz badań przeprowadzonych przez Huberta w linku poniżej.

 

http://pgu.poznan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1335:piktogramy-w-miejscowoci-przedze-w-woj-wielkopolskim&Itemid=133

 

Obydwa zdarzenia są bardzo analogicznie podobne do siebie, generalnie nie możemy wykluczyć działalności człowieka, ale brak ścieżek dojściowych do pierścieni, same ślady nie są  kunsztowne/ładne typowe dla fałszerstw dają dużo do myślenia kto lub co je pozostawiło ?

 

 

Jeśli widzieliście lub znacie miejsca z podobnymi śladami nie tylko w zbożu bardzo proszę o kontakt arekmiazga@gmail.com
2 komentarze:

  1. Dziwnie to wygląda.Na pierwszy rzut oka jakby ktoś ze słomy ułożył ten krąg.Nie bardzo widzi mi się tu Ufo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma pewności co do UFO o czym wspomniałem, ale podobne ślady były wielokrotnie obserwowane po lądowaniu/przyziemieniu nad gruntem UFO. Widać wyraźnie, że pierścień nie jest ''ułożony'' ze zboża. Ted Phillips w USA egzaminował podobne ślady nie tylko w zbożu.

    OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: