środa, 12 grudnia 2012

Rejestracja w podczerwieni nieznanego obiektu w okolicy Ropczyce-MagnezytyW przypadku rejestracji ulotnych zjawisk jakim są UFO czy UAP każda pora roku jest dobra na przeprowadzanie rejestracji filmowej czy zdjęciowej. 6 grudnia 2012 roku kamera pracująca w podczerwieni zarejestrowała przelot bardzo dziwnego obiektu w okolicach Zakładów Magnezytowych w Ropczycach.

Pomimo zimowej aury wbrew pozorom nadal przeprowadzam eksperymenty z użyciem kamery. Ze względu na minusowe temperatury kamerę ustawiam zza szybą okna wewnątrz domu. W dniu 6 grudnia 2012 dokładnie o 15:00 kamera zarejestrowała interesujący przelot jasnego podłużnego obiektu lecącego z zachodu na wschód na wysokości około 70 stopni nad horyzontem.  Temperatura tego dnia wynosiła – 2 stopnie C na zewnątrz a niebo było bezchmurne. Interesujący nas fragment nagrania trwa nie całe 10 sekund. Kamera nagrywała w opcji nightshot plus oraz przykręconym do obiektywu filtrem IR uczulonym na widmo podczerwieni 1000nm. Kamera pracowała na zoomie  optycznym około 20 x a ostrość była ustawiona na odległe domy mieszkaniowe, które znajdują się około 350  metrów dalej.

Analizujac nagranie oraz wcześniejsze rejestracje wykonane zza szyby ustaliłem, że nie jest to żaden przelatujący ptak typu gołąb/mewa ponieważ kamera takowe rejestruje zupełnie inaczej dodatkowo widać falujący ruch skrzydeł. Refleksy i inne odbicia na szybie też wykluczone ponieważ za dnia praktycznie ich brak a obiekt ewidentnie się chowa zza murem po prawej stronie. 
 Strzałka wskazuje kierunek w którym filmowała kamera


Film z rejestracją obiektu .Film polecam oglądać w jakości 720 p HD

Jedynym rozwiązaniem/wyjaśnienie w przypadku tego filmu to przelot samolotu pasażerskiego lecącego w kierunku Jasionki lub samoloty typu awionetka/cesna. Pierwszy trop był sprawdzony w programie flightradar o podanej godzinie czyli 15:00 żadnego samolotu nie było w linii w której nagrywała kamera jedyny samolot znajdował się od Ropczyc, ale w kierunku południowym zatem tutaj mamy pewność, że obiektem nie był samolot pasażerski.

Kolejnym wyjaśnieniem może być przelot niewielkiego samolotu treningowego typu cesna ? Całkiem możliwe ? Problem w tym, że sam obiekt jak i niektóre szczegóły mogą przeczyć takiemu wyjaśnieniu 


1. Obiekt posiada znaczną wielkość pozorną a wysokość nad horyzontem wskazuje, że obiekt  nie był bardzo oddalony przyjmijmy w km. Najprawdopodobniej przelot obiektu wynosił około 1000 m w linii prostej ? 


2. Sam obraz/kształt obiektu nie przypomina typowego samolotu brak charakterystycznych skrzydeł nawet zarysu, brak ogona oraz świateł pozycyjnych które w IR powinny być również widoczne jako jasne punkty.  Dodam, że kominy na domach oddalonych ponad 350 metrów są dobrze widoczne. Dlaczego nie widać zarysów typowego samolotu ? 


3. W momencie przelotu obiektu byłem wówczas w kuchni gdzie na parapecie pracowała kamera w momencie gdy obiekt zaczyna się chować za mur po prawej stronie kadru byłem tuż przy szybie chciałem ją przetrzeć jeszcze raz szmatką co widać i słychać na filmie. Niestety wzrokowo nie zauważyłem żadnego obiektu choć nie skupiałem wówczas uwagi co jest zza szybą. Jednak nie usłyszałem najmniejszego odgłosu przelatującego samolotu a takie nawet przy zamkniętych oknach są dobrze słyszalne. Na filmie również brak charakterystycznego dźwięku pracy samolotu.


4. Można wykluczyć przelot jakiegoś owada ze względu na minusowe temperatury oraz charakterystykę lotu.


5. Zakładając, że to był ‘’samolot’’ i przelatywał bliżej niż odległe domy a ostrość ustawiona na domy i dalszą perspektywę spowodowała jego rozmycie , plus przeciągnięty film, który mógł nieco wydłużyć  ‘’obiekt’’  to jednak nie tłumaczy braku odgłosu pracy samolotu, który przy takiej odległości i wysokości umownej 400-500 metrów powinien być nie tylko przeze mnie  słyszalny, ale również zarejestrowany na kamerze, nie wspominając już o zarysie skrzydeł nawet nieostrych !


W czasie przelotu widać, że obiekt w pewnym momencie znacznie bardzo jaśnieje lub odbija Słońce od swojej powierzchni.  Nie raz kamera  nagrała przeloty samolotów w różnych odległościach, ale zawsze widać było zarys samolotu nawet nieco dalszego ? Przyznam, że na chwilę obecną nie potrafię wyjaśnić czym jest nagrany obiekt, który zupełnie nie przypomina samolotu ? Nie chcę od razu pisać, że to ‘’kosmici’’ ale jak na razie UFO to bardzo dobry termin tego obiektu, który nadal będzie weryfikowany  sprawdzany pod kątem samolotu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz komentarz: