środa, 17 września 2014

Zagadkowe zjawiska świetlne nad Bałtykiem ?W ostatnich dniach nad Zatoką Gdańską oraz Helem doszło do bardzo spektakularnych obserwacji świetlistych zjawisk. Tym razem świadkami było więcej osób, którzy utrwali to niezwykłe zjawisko.


Chcę jedynie zasygnalizować temat  Czytelnikom ponieważ uważam, że nie są mistyfikacją jak większość filmów na yutube do, których podchodzę z wielką rezerwą. Pierwsze nagranie znad Zatoki Gdańskiej pochodzi z 9 września 2014 roku i przedstawia kilka świateł opadających ku dołowi. Najciekawszy materiał jednak pochodzi również z 9 września 2014 z Helu (?) na którym widać niezwykłe światła tkwiące nieruchomo nad morzem i mniejsze opadające w dół.  W pierwszych minutach filmu widać ‘’błyski’’ jakie pojawiają się po lewej stronie, które początkowo wziąłem za jakiś samolot (wojskowy), błyski jednak zmieniają szybko swoje miejsce w przestrzeni co nie bardzo pasuje do samolotów ? Zjawisko przypomina mi serię obserwacji UFO nad Mrzeżynem oraz Greifswaldem w 1991 roku, które badała bardzo szczegółowo niemiecka grupa MUFON CES wykluczając flary.  W przypadku dwóch filmów być może mamy odczyniania z ćwiczeniami naszej armii,  a na filmie widnieją daleko palące się flary ?  Jednak z relacji świadków nic nie wskazuje aby zauważyli  jakieś samoloty. Hipoteza flar wojskowych jest jednym z możliwych wyjaśnień tych fascynujących zjawisk ?
 

Poniżej filmy z Zatoki Gdańskiej oraz Helu.


Jeśli byliście świadkami tych obserwacji lub innych podobnych czekam na wasze materiały lub relacje w celu analizy tych obserwacji. Kontakt arekmiazga@gmail.com


21 komentarzy:

 1. Arku, relacjonujący incydent mówi wyraźnie o latających samolotach. Cytuję"Casa, cały czas latają Casy"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak słyszałem, ale te flar raczej nie wypuszczają to duże samoloty i ich nie widać w tle ?

   Usuń
 2. też to widziałam, ale nie do końca nad morzem, bo widać to było nad zalewem wislanym... Tolkmicko-Kadyny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy miała miejsce obserwacja możesz to opisać mi ?

   Usuń
 3. Wygląda niczym operacja oczyszczania akwenu morskiego, jakim jest Bałtyk (bardzo płytki, jak na zalew morski, stąd i wrażliwy na zmiany), (tak przypuszczam), z zanieczyszczeń bronią chemiczną, zatapianą tu i ówdzie masowo tuż po II WŚ przez aliantów, w których to ręce, ogromne ich zasoby wpadły w ręce, jako spadek i zdobycz po hitlerowcach. Jednak samego sposobu przeprowadzania reakcji oczyszczania (nie wiem: termo-chemicznej, termo-nuklearnej, osmotyczno-chemicznej) trudno dociec. To może być nieznany dotychczas schemat (tj. do tej pory publicznie, oficjalnej nauce) łańcucha reakcji oczyszczania, lub w ogolnosci -wpływania na srodowisko tego akwenu morskiego.
  Moja logika obserwacji tego zjawiska jest następująca: ten lub podobny co do celów realizowany pewien proces, musiał wówczas być niezwykle absorbujacy technologicznie, schematycznie, nie wiem: energetycznie, skoro to Coś jednocześnie pozwoliło na swoją dość dowolną obserwację w tym krótkim paruminutowym okresie czasu. W Naturze nie ma nic za darmo, coś dzieje się, albo jest realizowane kosztem czegoś - np.kosztem braku chwilowej możliwości zachowania dyskrecji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odważna teoria, ale puki co nadal nie wiemy czym były światła podobne do flar, ale jakoś nie mam przekonania ?

   Usuń
  2. Szanowni, Marynarka Wojenna musiała wykonywać ćwiczenia ze strzelania plot. z okrętu. Kiedyś, jeszcze w latach 90-tych, był to bardziej popularny widok. Poza tym, Rosja szaleje, to wojsko ćwiczy, na ile może. Wiadomo, że polityka ma wpływ na aktywność wojska.

   Tego typu światła widziałem już nie raz nad Zatoką. Często towarzyszą im np. helikoptery MW. Z kolei te błyski, o których Pan pisze, to pewnie wybuchy ładunków na odpowiedniej wysokości.

   Postaram się podrzucić tutaj odpowiedni film z YT pokazujący takie strzelanie z okrętu typu Tarantul.

   Usuń
 4. Ale ten film niczego ani nie pokazuje ani nie wyjaśnia szczególnie pojawiania sę z flary drugiej, jakoś nigdzie tego nie mogę zauważyć ? Z tego co wiem wojsko też obserwowało to zjawisko i wcale to flary nie były ?

  OdpowiedzUsuń
 5. drugi link 55 sekunda filmu - z lewej strony ekranu w prawo przelatuje ciemny obiekt w kształcie dysku. Co Pan na to Panie Arku?

  OdpowiedzUsuń
 6. na 100% to nie flary lotnicze. Widziałem flary każdego rodzaju i wypalają się w mniej niż 30 sek od odpalenia. Poza tym tylko wielkie transportowce mają flary które były by widoczne z takiej odległości.Myśliwce mają sporo mniejsze. Poza tym ryk wielkiego samolotu było by spokojnie słychać a tu cisza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej sprawie napisałem do Dowództwa Sił Lotniczych z zapytaniem m.in o ćwiczenia w tym dniu i godzinie zobaczmy co odpiszą ? A gdzie Pan flary widział aż tak wiele ?

   Usuń
 7. chyba że to flary oświetlające cel nawodny. Niemniej ,ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałem wyraźnie raz w życiu, strzelanie do celu świetlnego, w postaci czegoś na kształt wielkiej racy, a umieszczonej na dużej wysokości nad powierzchnią Bałtyku na wysokości Słupska, a może Łeby (jadąc połączeniem pomorskim PKP w Kierunku Szczecina), w manewrach Marynarki Wojennej , ze dwie dekady temu.
  ----
  I muszę potwierdzić opis i relację (nastawienie) chociażby autora tego blogu. To Coś nie wyglądało wcale na obiekt na niebie ze zwykłych manewrów Marynarki Wojennej, czy w ogóle z jakichkolwiek manewrów.
  ----
  Dobrze, że ta relacja dysponuje filmami na Youtubie. No Panowie Żeglarze, przede wszystkim, to Coś przyjmuje długotrwało-obserwowaną, statystyczną, świetlisto-ognistą strukturę przestrzenno-geometryczną(można by rzec: formację, szyk punktów swietlnych - po bojowemu). Co Wy na to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obejrzałem ten film z 30 razy i naprawdę mnie zastanawia, nad morzem zawsze jest silniejszy wiatr zatem dlaczego te mniejsze światła tak równo opadają w linii prostej ? Ważny jest też drugi świadek osoba za statywem ona mogła zrobić lepszy materiał, może się zgłosi z czasem ? Postaram się napisać do autora tego filmu i wypytać o inne sprawy.

   Usuń
 9. Dziękuję Wszystkim za czujność i szybki odzew w tej sprawie, z przekazanych informacji wynika, że były to jednak bomby oświetlające, które mogą się rozpadać na mniejsze części. Czy oprócz typowych flar zdarza się Wam zauważyć nad Bałtykiem coś dziwnego co nie pasuje do ćwiczeń wojskowych ?

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie mniej, na jednym z dwóch oryginalnych filmów z Youtube, do tego artykułu (tj. na tym znacznie krótszym - piewszym, z około 1 min. i parę sekund), to Coś błyskając zbiorem przestrzennie rozmieszczonych świateł, zaczyna powoli oddalać się i gasnąć w mrugnięciach i intensywności świateł, wcale nie tracąc przy tym pułapu wysokości. Co Wy na to? Jak Wam się zdaje, czy środki techniczne pozwalają na takie zachowywanie się rac, flar, sygnalizacji świetlnej?
  ---
  Mój pogląd na pochodzenie zjawisk i obiektów niezidentyfikowanych w powietrzu jest trochę podobny do opinii wyrażanej przez Autora tego blogu. Większość zjawisk niewytlumaczalnych, w tym UFO ma ziemskie pochodzenie -chociaż nadal OBCE cywilizacji ludzkiej na Ziemii, a i dopuszczam niezmiernie mały odsetek zjawisk, bezpośrednio o pochodzeniu pozaziemskim (moim zdaniem liczonym bardziej w promilach, niż pojedynczych procentach wszystkich relacji o UFO). Jednak i zauważam w otoczeniu ziemskim coś i na kształt Ukrytego Dna Technologicznego, z pogranicza nieznanej oficjalnie nauki i rozwiązań technologicznych, a o pochodzeniu czysto ludzkim. CO WY na to?

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za uściślenie kolego Anonimowy - myślę, że zgadzamy się co do tego, że są to flary morskie, co widać na przywołanym filmie (od 14:48 do 15:58). Nie widziałem ćwiczeń w okolicach Słupska, ale potwierdzam, że flar nad morzem zawsze jest więcej - tak jak na przywołanych filmach (dwóch przywołanych przez kolegę Arka oraz na filmie, który tutaj wspólnie przywołaliśmy - gdzie widać strzelania plot. z Tarantula).

  OdpowiedzUsuń
 12. Analogiczne obserwacje:
  Baltyk:
  http://www.youtube.com/watch?v=VKDHNgxYoIk
  Rosja:
  http://www.youtube.com/watch?v=pVJG6NoFG0o
  Obie podczas pełni Księżyca. Ponadto może to obiekty tego rodzaju?:
  http://www.youtube.com/watch?v=owwzNhE9RH8

  OdpowiedzUsuń
 13. Co do ciekawych przypadków na morzu - może ten Pan już poznał, udokumentowany przez Fundację Nautilus:

  http://m.youtube.com/watch?v=ymrD86-nXBk

  Dotyczy rybaków i spotkania z UFO w 1983 roku. A ludzie morza takich historii opowiadają wiele, chociaż raczej niechętnie. Muszą człowiekowi zaufać. Co wcale nie dziwi.

  Co do obserwacji z tego wpisu - 100% ćwiczenia plot. PMW.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzisiaj też takie światła koło godziny 15 było widać nad zatoką Gdańską.

  OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: