piątek, 21 października 2011

Tajemnica świateł nad Podkarpaciem wyjaśniona.

Jak się okazuje nie wszystko UFO co się świeci. W dniu 16 października 2011 na znacznym obszarze Podkarpacia setki osób zauważyły w różnych częściach na zachmurzonym niebie wirujące światła. Otrzymałem ponad 15 zgłoszeń z Ropczyc, Checheł, Nockowej, Rzeszowa, Łańcuta, Mielca, Kolbuszowej, Kupna oraz okolic Jasła i Krosna. Jak się szybko okazało nie było to żadne UFO lecz pokaz świateł laserowych w drugim dniu otwarcia Millenium Hall w Rzeszowie. 


Jak podały Nowiny 24  ‘’Spektakl wyreżyserował Paweł Pająk, reżyser aranżacji multimedialnych pochodzący z Rzeszowa. Zaczynał prace w rzeszowskim klubie Akademia, obecnie realizuje olimpiady krajów arabskich, uroczystości wydawane przez szejków w Dubaju, jest reżyserem światła w rewii łyżwiarskiej Holiday On Ice. Realizował także pokaz iluminacji i pirotechniki przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w związku objęciem przez Polskę prezydencji unijnej.

- Pokaz składać się będzie z dużej ilości obrazów ułożonych w spójną wizualną podróż za pomocą efektów pirotechnicznych, światła, laserów i animacji video – wyjaśnia reżyser.


Firma Flash Art na potrzeby pokazu zainstalują na budynku galerii około 1000 pirotechnicznych efektów, a każdy wybuch będzie zsynchronizowany z muzyką!


Ale nie tylko fajerwerki będą widoczne i to z daleka. Na dachu pojawią się także potężne reflektory o łącznej mocy 180 tys. watów. - Snopy światła będzie można dostrzec jeszcze wiele kilometrów od galerii – tłumaczy Paweł Pająk.’’
 

To doskonale wyjaśnia wszystkie obserwacje godzina, kierunek obserwacja pokrywa się z pokazami w kierunku  MH. Oprócz tego niebo o tej godzinie czyli pomiędzy 19:30 a 20:30 było bardzo mocno zachmurzone przez co lasery uzyskały jeszcze lepsze efekty wizualne.   Ustaliłem dzięki pomocy Czytelników, że próby świateł laserowych były przeprowadzane również w czwartek oraz piątek nad ranem zatem to też tłumaczy obserwacje jaką otrzymałem od mieszkańca Rzeszowa o rozpadającej się kuli. Na dowód otrzymałem kilka zdjęć z widocznymi światłami.

Typowe światła laserowe zdjęcie wykonane w czwartek  13.10.2011 o 3 nad ranem w Rzeszowie.

Ciekawostką jest fakt, że spośród setek obserwatorów wykonano  o dziwo tylko jedno zdjęcie ‘’zjawiska’’  nad Czarnorzekami w okolicy Krosna przez Panią Agnieszkę. Widać na nim słaby zarys wirujących świateł w kierunku Rzeszowa.


 Widoczne jasne światła to lasery czerwone linie to rozmazane punkty za stacji przekaźnikowe.

Pokaz laserowy oglądany przez niektóre osoby wywołał niepokój a zarazem ciekawość. Świadkowie dość szybko zareagowali i zgłosili swoje obserwacje za co serdecznie im dziękuję tym razem to nie UFO, ale ważne, że nie pozostali obojętni a dzięki nim mogłem wyjaśnić wszystkie obserwacje. 


Mapa woj. Podkarpackiego z zaznaczonymi na czerwono miejscami z których dokonano obserwacji. Żółty punkt oznacza Rzeszów. Jak widać lasery były widoczne w promieniu nawet 70 km w okolicy Jasła, Krosna.


Tego wieczoru jednak doszło do obserwacji nie związanej z ‘’laserami’’ . Trzy osoby wracające samochodem z Rzeszowa drogą A 4 będące w okolic Będziemyśl zauważyły w kierunku zachodnim o godzinie 20:20 przelot nad drogą na niskiej wysokości dziwnego obiektu. Poniżej fragment relacji.


‘’ Kilkanaście minut temu nad Będziemyślem nad drogą A4 widziałem jasny świetlny punkt. Zbliżał się od strony Ropczyc do Rzeszowa. Jego wielkość porównałbym do jako niewiele mniejszą od jednogroszówki przyczepionej do szyby samochodu. W miarę jak się zbliżał światło malało aż w końcu zupełnie znikło, za to pojawiły się światła czerwone niebieskie i białe, kiedy przejeżdżałem pod nim ułożyły się w kształt deltoidu.’’

 Rysunek obiektu wykonany przez świadkaTo nie mogły być lasery świadek mieszkający k/Ropczyc twierdzi, że widział słaby zarys ciemnego obiektu w formie deltoidy bez skrzydeł. Obecnie obserwację rejestruję i weryfikuję możliwy przelot samolotu, lub śmigłowca ? O sprawie poinformuję niebawem. Warto podkreślić, że to kolejna obserwacja tego typu obiektu nad Podkarpaciem w ostatnim czasie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz komentarz: