poniedziałek, 17 czerwca 2013

Świetlny obiekt nad Magnezytami ?

13 czerwca kamera monitorująca przestrzeń nad Magnezytami zarejestrowała przelot bardzo jasnego obiektu/zjawiska w ciągu kilku sekund.  Pomimo jego analizy nie udało się do końca ustalić jaka była jego natura. 

Rejestracja została dokonana 13.06.2013 o godzinie 02:53 w kierunku północnym gdzie 1,5 km dalej znajdują się Zakłady Magnezytowe. W samym zenicie pojawia się około jednosekundowy bardzo silny rozbłysk światła o natężeniu około -8 magnitudy, jego wartość można porównać ze znajdującymi się poniżej latarniami ulicznymi. Obiekt/zjawisko porusza się z kierunku południowego na północny w ciągu około 15 sekund. Na filmie widać cztery rozbłyski z czego dwa pierwsze są największe i najjaśniejsze.  Pojawiają się co 5 sekund. Światło w pierwszej fazie ma widoczne pod spodem oraz po prawej stronie dodatkowe ‘’świetlne szczegóły’’  co nie może być tylko i wyłącznie zmianą barw i pikseli. Światło nie tylko zmienia wielkość, ale  też barwę z jasno białej na jasno żółtą. Jako jedynym wyjaśniem tej rejestracji to przelot satelity typu flara irydium, ISS wykluczono o tej godzinie. Analiza i poszukiwanie przelotów falr iridium o tej jasności i czasie nie przyniosły pozytywnych skutków ze strony Hevens Above 


Film z rejestracją w poniższym linku, niestety w porównaniu z oryginałem jakość po wgraniu na yutube jest zdecydowanie gorsza.

Skontaktowałem się z włoskim badaczem Dr. Daniele Cataldi z LTPA Observer Project. Na jego stronie jest jeszcze dokładniejszy spis flar iridium w tym satelit NOAA, GEOS, Military.  Co prawda w zbliżonej godzinie jest jedna iridium, ale jasność i godzina nie odpowiada przelotowi z filmu.
Pan Daniele Cataldi oglądał nagranie i stwierdził, że jest interesujące choć jego zdaniem nie można wykluczyć całkowicie przelotu jakiejś innej satelity ? Faktycznie prostoliniowy lot, regularnie czasowa zmiana rozbłysków, może sugerować przelot satelity i odbicia Słońca na jej powierzchni ? Nie wykluczam takiej możliwości, sam Daniele twierdzi, że kamera powinna nagrać powtarzalność przelotu tej satelity w tym samym kierunku o ile to oczywiście satelita. Oboje wykluczyliśmy przelot meteorytu. Tak czy inaczej ‘’zjawisko’’ nie zostało rozpoznane do końca dlatego sprawa jest nadal otwarta. 

Warto wspomnieć, że w innym czasie kamera 22 maja 2013 roku o godzinie 02:10 zarejestrowała serię rozbłysków schodzących z góry ku dołowi. Jest to seria 5 rozbłysków, ale nie regularnych o różnych odstępach czasowych. Z analizy wynika, że rozbłyski lub to co je powoduje musiało poruszać się bardo pomału. Wykluczono przelot samolotu z flightradar. Nagranie trwa ponad 50 sekund przy bezchmurnym niebie. Interesujące jest to, że po ostatnim trzecim błysku jest przerwa bardzo długa aż 35 sekund i widać dwa kolejne rozbłyski, ale znacznie niżej. W tym wypadku również nie odnaleziono korelacji z ISS, czy flar iridium lub innym samolotem. Co ciekawe pierwsze trzy rozbłyski i dwa ostatnie nie leżą w linii prostej choć jest to nie duża odchyłka ? Niestety nie moża wykluczyć również jakiejś innej satelity ?

                                           Sekwencja pięciu rozbłysków w tym widoczna gwiazda


Na koniec jeszcze chciałbym zaprezentować stop klatkę pokazującą podłużne świetliste zjawisko jakie zarejestrowano 14.06.2013 o godzinie 24:08. 


Z informacji jakie wymieniłem z Dr. Cataldi oraz Gerhardem Groschelem wszystko wskazuje, że te około jedno sekundowe często kolorowe ‘’zjawiska świetlne’’ nie są UFO lecz naturalnym promieniowaniem komicznym typu alfa, gamma, muoni działająca na matryce CCD kamery, ale też aparatów fotograficznych mających takie matryce szczególnie przy długich nocnych ekspozycjach.  Efekty z moje kamery oraz w/w Panów wzajemnie się pokrywają a zjawiska są wręcz zbieżne. Dr. Daniele Cataldi bardzo szczegółowo opisał efekt powstawania tego typu ‘’zjawisk’’ polecam się zapoznać niestety tylko w języku włoskim, lub go przetłumaczyć.
Osoby dysponujące monitoringiem w celu rejestracji UFO/UAP powinny sceptycznie podchodzić do tego typu około jedno sekundowych świetlnych efektów, które na początku również i mnie zmyliły.

5 komentarzy:

 1. Witam! Czy Łowcom UFO udało się uchwycić na swoich kamerach klasyczne latające spodki, czy tylko ''świetlne punkty''? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. W Polsce jedynie ekipie Bzowskiego, ale to były inne czasy inne techniki. Owszem w innych krajach tak polecam filmy Pedro Avila czy innych z Meksyku. Zdecydowana większość to świetlne nocne obiekty/światła różnego koloru/kształtu dodam do tego artykuły, że 17 czerwca o 23;10 moja kamera uchwyciła nad ZM nagłe pojawienie się bardzo jasnego światła przez ponad jedną minutę jak na razie to nagranie nr. 1 tego ''sezonu'' z mojego terenu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Arku za odp! Pytałem dlatego, ponieważ na całym świecie istnieją setki fotek klasycznego UFO o kształcie spodka a gdy ludzie zaczęli monitorować swoimi kamerami całodobowo niebo, to te latające talerze jakoś trudno ''uchwycić'' a teoretycznie powinno być ich tak dużo jak wspomnianych zdjęć... Pozdrawiam! Marcin S., Wrocław

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma sprawy ;) Coś w tym jest ponieważ ani w Hesdallen ani monitoringu G.Groschela w tym innych osób nie wychwyciły np. za dnia typowego ''spodka'' np. z 200, 400 metrów, więc wszystko wskazuje na to, że unikają tego typu ''oczów'' z bliska. Mimo tego warto to robić jeśli ktos już ma monitoring kamery, oprogramowanie pozostaje tylko czekać na to co wpadnie to nic nie kosztuje monitoring pracuje za nas ;) Pozdr ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Może i daje błysk obiekt, ale pewnie odległość do obiektu jest dużo większa. W grę wchodzi także barwa światła emitowanego.

  OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: