sobota, 6 grudnia 2014

Kolejne zdjęcia UAP/UFO w okolicy Magnezytów.W ubiegłym  sezonie w czasie rejestracji fotograficznych udało się wykonać   zdjęcia, które można  zakwalifikować do zjawisk określanych mianem UAP/UFO.  W 2014 roku nie udało się uzyskać tylu interesujących zdjęć  jak w roku ubiegłym, ale pomimo tego dysponuję dwoma zdjęciami, które są niezmiernie interesujące, które pragnę dziś zaprezentować na  moim blogu.Pomimo wielu wizyt w terenie i wykonania dużej ilości zdjęć w tym w podczerwieni nie udało się powtórzyć   zdjęć jakie wykonałem w sierpniu 2013 roku ukazujących przedziwne zjawiska świetlne w okolicy Ropczyce-Magnezyty.  Zajmijmy się pierwszym zdjęciem jakie wykonałem w podczerwieni z użyciem filtra IR 720 nm. Zdjęcie wykonałem z balkonu na statywie  29 marca 2014 roku w kierunku pól leżących na wschód od Magnezytów.  Użyłem do tego ekspozycji  3,9 sec , pomimo, że wykonywałem zdjęcie wzrokowo nie zauważyłem niczego osobliwego w okolicy w której skierowany był obiektyw. Uwagę zwraca  po lewej stronie kadru niezwykła rozciągnięta podłużna anomalia w kształcie trzech nieregularnych ‘’obiektów’’  raczej niezbyt dużej wielkości.  Wszystko wskazuje, że nie jest to żaden martwy piksel, ponieważ te w moim aparacie wychodzą zupełnie inaczej. Zjawisko nie przez przypadek jest rozciągnięte ponieważ jak wiemy czas ekspozycji wynosił 3,9 sec., przez co każdy obiekt/zjawisko w ruchu musi być rozciągnięte.  Tutaj najwyraźniej zjawisko pojawiło się w widmie podczerwieni  dlatego wzrokowo było nie widoczne.  Co prawda nie jest to jakiś imponujący rozmiar, ale najprawdopodobniej zjawisko znajdowało się w linii prostej około 3 km.  Istotne jest to, że po raz drugi udało  mi się uchwycić  zjawisko leżące w spektrum podczerwieni. Przyznam, że są to bardzo rzadkie zdjęcia tym bardziej cenne dla dalszych rejestracji.   Powiększenie zdjęcia wykonanego w podczerwieni w dniu 13 lipca 2009 roku tuż po burzy.

Od tego czasu wielokrotnie powtarzałem zdjęcia w podczerwieni i niestety bez efektu, co dowodzi jak bardzo rzadkie i ulotne są to zjawiska.  Sądzę, że potrzeba do tego o wiele bardziej zaawansowanego sprzętu uczulonego na spektrum IR/UV aby wyciągnąć z ukrycia osobliwe obiekty/zjawiska ?Kolejne zdjęcie wykonane 27 lipca 2014  już w tradycyjny sposób jest również interesujące. Tego niedzielnego dnia wybrałem się po południu tuż przed burzą w okolice ZM aby wykonać jak najwięcej zdjęć tym bardziej, że od zachodu błyskało się i grzmiało. Z doświadczenia wiedziałem, że przed burzą można czasami sfotografować dziwne zjawiska. Jak to zwykle bywa poza masą owadów/ptaków nic sensownego się nie sfotografowało, większość zdjęć usunąłem pozostawiłem tylko przez przypadek kilkanaście, które jeszcze raz obejrzałem ponieważ przypomniałem sobie, że w pewnym momencie tuż przed obiektywem leciał zielonkawy motyl. I faktycznie był, wyszedł jak jakaś egzotyczna kula, ale to tylko motyl. Przez przypadek zauważyłem powyżej ‘’motyla’’ coś podłużnego o jasnym kształcie.  Nie przypominam sobie abym w dali zauważył samolot, program FR24 to też wyklucza. 


Godzina ze zdjęcia nie potwierdza przelotu żadnego samolotu pasażerskiego w momencie wykonania fotografii. 
 Obiekt po wyostrzeniu 
Jaka szkoda, że pozostało tylko to jedno zdjęcie, ponieważ była cała seria z tego co pamiętam.  Analiza zdjęcia nie wykazała obecności samolotu brak skrzydeł oraz widocznego ogona, dodam, że zdjęcie było wykonane w RAW na najwyższej jakości. Można wykluczyć owada lub ptaka ponieważ te wyglądają z goła inaczej to nie ten obraz.  Zauważalny jest w środkowej części  obiektu zarys czegoś ciemnego. Jeśli to faktycznie był jakiś obiekt to musiał świecić własnym światłem ponieważ tego dnia tuż przed burzą niebo pokryło się bladymi chmurami a widoczność zrobiła się jakby ‘’mglista’’  co widać na zdjęciu.  To też może być wskazówką  odległości do obiektu, która mogła wynosić przy ogniskowej 105 mm około 4 km w linii prostej ?  Obraz obiektu nie pasuje ponadto do pyłków lub innych patrochów jakie wielokrotnie fotografuje się w powietrzu. Jeśli to nie samolot to obiekt pozostaje nie wyjaśniony ?
4 komentarze:

 1. Panie Arku, czy to możliwe, aby na zdjęciu z motylem uchwycił Pan sterowiec? Pozwólmy sobie na spekulacje - niech będzie, że szpiegowski, stąd brak po nim śladu w FR24. Czytałem kiedyś o bezzałogowych stratosferycznych sterowcach. Ciekawa koncepcja. Ten ciemny punkt, to mogłaby być gondola - skoro bezzałogowy, to np. ze sprzętem rozpoznania radioelektronicznego.

  Inna opcja - projekt Andromeda ;-) Ale to całkowita bujda.

  Szkoda, że nie ma więcej zdjęć. Ale to jedno bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie możliwe, ponieważ nie zaznaczyłem w artykule miałem przy sobie też lornetkę, którą obserwowałem okolicę w której wykonano wspomniane zdjęcie i nic takiego nie zauważyłem, nawet jakby to był sterowiec byłby widoczny dla innych osób i regionalne media zostałby poinformowane choćby w postaci zdjęcia tym bardziej to była niedziela. Niestety przez nie uwagę skasowałem zdjęcia z tej serii ponieważ niczego tam istotnego nie zauważyłem a może przeoczyłem ? Dobrze, że to jedno pozostało. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Może na tym drugim zdjęciu jest uchwycony piorun przeskakujący między chmurami? Jeśli przyjmiemy, że obiekt świeci własnym światłem i zdjęcie wykonano przed burzą to warto by nad tą teorią pomyśleć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Burza nadchodziła z kierunku SW czyli za moimi plecami, fotografuję pioruny od kilku lat i jeszcze nie widziałem czegoś podobnego na zdjęciu, dlatego nie biorę tej opcji na serio. Nie posiadam innych fotek jak pisałem inne zostały skasowane niestety.

  OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: