czwartek, 3 października 2013

Zagadkowy obiekt nad Gdańskiem ?

Czym był świetlisty obiekt sfilmowany przez mieszkańca Gdańska. Obiekt swoim wyglądem przypomina pionowe cygaro, czy było to UFO czy zupełnie coś innego ?

 


Do zdarzenia doszło 8 września 2013 roku około godziny 13:45. Oto jak świadek opisał obserwację.‘’Tamtego dnia szedłem na Targ Węglowy w Gdańsku, gdzie była ustawiona scena i odbywały się występy zespołu z Litwy z okazji Dni Wilna w Gdańsku czy coś w tym rodzaju. Miałem ze sobą aparat który ma funkcję nagrywania wideo, ponieważ chciałem te występy nagrać.  Idąc dostrzegłem przed sobą w oddaleniu pewien obiekt nie przypominający samolotu ani śmigłowca, który wznosił się i przesuwał w lewą stronę, jednocześnie jego wymiary kątowe zmniejszały się. Postanowiłem to nagrać i w tym celu wyjąłem aparat z torby, włączyłem, przełączyłem na tryb wideo, ustawiłem ostrość na nieskończoność i zoom x10, po czym nakierowałem w stronę gdzie był widoczny obiekt i włączyłem nagrywanie. Zajęło mi to kilkanaście sekund. Niestety silne światło z tyłu nie pozwalało mi nic dostrzec na tylnym ekranie aparatu (ten model nie ma wizjera) i nie mogłem nacelować tego obiektu. Po kilkunastu sekundach zrezygnowałem z nagrywania, obiektu już nie dostrzegałem. Także natychmiast włączyłem odtwarzanie, ale również nic nie widziałem, tak że pomyślałem żeby skasować to nagranie, czego na szczęście ostatecznie nie zrobiłem. Dopiero przeglądając je raz jeszcze na ekranie komputera dostrzegłem że jednak udało się coś uchwycić tak jak napisałem w poprzednim mailu. Obiekt znajdował się mniej więcej 30 stopni nad horyzontem. Dzisiaj byłem znowu w tym miejscu gdzie nagrywałem i zrobiłem zdjęcie na które naniosłem tor lotu tego obiektu - załączam do tego maila. Zastanawiam się czy uchwycony obiekt miał kilka metrów i znajdował się kilkaset metrów przede mną, czy też kilkanaście i był odległy o kilka kilometrów. Ponieważ film był nagrany w trybie HD 1280x760, więc można zapisać pojedyncze klatki i je powiększyć. Dołączam uzyskany w ten sposób widok obiektu.’’

 Kadry sfilmowanego obiektu nad GdańskiemFaktycznie na przesłanym filmie widać przez 2-3 sekundy dziwny obiekt jaki udało się sfilmować świadkowi. Niestety nie wiadomo czym on był balonem z festynu czy innym zjawiskiem. Jak na razie nie otrzymałem większego zakresu informacji od świadka, dlatego nie można  ustalić czym był  obiekt, choć z wyciętych kadrów widać, że był podłużny z jasnym światłem w górnej części.

 Z tego miejsca zauważono i sfilmowano przelot obiektu zaznaczonego strzałką


1 komentarz:

 1. Warto zauważyć, że jeżeli obserwator rzeczywiście stał w miejscu określonym na drugim zdjęciu, to patrzył prawie dokładnie na północ:

  https://dl-web.dropbox.com/get/Public/tor-mapa.png?w=AAAJFMXdwu-kfVmHC_-SrpMJ08kYuLoxsvWMTOdBrsw4Lw
  (szacowane przeze mnie położenie obserwatora)

  A skoro obserwacja miała miejsce o 13.45, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć że jasna plama na obiekcie jest odbiciem światła słońca. Hipotezę tę wzmacnia wzmianka obserwatora o silnym świetle z tyłu.

  Sam obiekt w istocie przypomina balon, który mógł być wypuszczony podczas festynu... jednakże, Targ Węglowy, gdzie miała miejsce wspominana impreza, znajduje się za prawą krawędzia kadru. Zatem balon powinien się od niego oddalać, a nie zbliżać. Oczywiście wciąż mógł być to balon, musiał jednak pochodzić z innego miejsca.

  Zagadka w istocie ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: