wtorek, 10 grudnia 2019

Obserwacje UFO nad Podkarpaciem w 2019 roku


Zbliżając się do końca bieżącego roku chciałbym podsumować wszystkie zgłoszenia, które otrzymałem w 2019 roku  dotyczące obserwacji UFO na terenie Podkarpacia i innych zdarzeń z tego terenu. 

W ostatnich kilku latach zauważyliśmy wyraźny spadek obserwacji UFO w Polsce,  oprócz zgłoszeń typowych nocnych  świateł w zasadzie zanikły Bliskie Spotkania z UFO, podobna sytuacja zauważalna jest również przez moich kolegów zajmujących się dokumentacją i rejestracją UFO. W niniejszym artykule chciałbym wszystkie zdarzenia z udziałem UFO skrótowo opisać i podsumować , oczywiście nie oznacza to, że każda obserwacja z góry dotyczy ‘’kosmitów’’ i prawdziwego UFO.  Poniżej opisałem   chronologicznie   zdarzenia.

1 Rakszawa NL CE1 7.02. 2019

Kierowca jadący samochodem  o godzinie 2:00 w nocy zauważył w odległości  około 50 metrów dalej świetlną kulę nad pobliskim zabagnionym terenie, która wykonała  zygzak i z ogromną prędkością wystrzeliła w górę. Kula miała około 50 cm średnicy i pulsowała w czasie lotu.

2 NL Rzeszów 26 .02. 2019

Jedna osoba obserwuje z okna jasne  zjawisko w postaci sierpu, które przeobraziło się w kulę, która następnie odleciała szybko ku górze. Zjawisko było oddalone około 400 metrów od domu świadka.

3  NL/ CE-1 Podleszany  10.04.2019

Córka z matką podczas spaceru obserwuje przelot grupy świateł w kształcie nieregularnego owalu około 50 metrów nad nimi. Zjawisko było przeźroczyste nie było widocznej powierzchni obiektu. Przelot spowodował czynnik ''Oz'' oraz, wpływ na dwa psy, które nie mogły oderwać od świateł wzroku.

4 NL Rzeszów 1.07.2019

Kobieta obserwuje z okna swojego domu w odległości około 400 metrów pojawienie się koło żurawia małej kuli światła, która z białej zmieniała na pomarańczową pulsując przy tym.  Kula zmieniała dodatkowo barwę na zieloną. W czasie zmiany kolorów kula rozbłyskiwała powiększając swoją wielkość.

5 DD Rzeszów 26.07.2019

Obserwacja przez dwie osoby z wykorzystaniem lornetki przelotu nad ulicą Dąbrowskiego o godzinie 18:05 dwóch nieregularnych obiektów w kolorze miedzi o kształcie orzecha. Obiekty poruszały się bardzo szybko południowym pod wiatr obracając się wokół własnej osi.


6. NL Lutowiska 3.08.2019

Grupa entuzjastów astronomii obserwuje przelot kilkunastu kul świetlnych w dużej odległości, zjawisko zostaje sfilmowane i zaliczone od razu przez znawcę astronomii jako balony ledowe.

7. NL/CE-1  Dębica 10.08.2019

Osoba paląca papierosa na balonie przy ulicy Tuwima  obserwuje o 21:55  przelot kuli, która na sekundę wszystko oświetliła w okolicy w barwie czerwonej . Obserwacja trwała około 5 sekund  a   obiekt  w postaci świetlistej pomarańczowej około 50 cm kuli wleciał zza drzewa.  Odległość  wg. świadka wynosiła  maksymalnie  100 metrów względem zjawiska . Kula była czerwona  - jaskrawa poruszała  się ze wschodu na zachód bardzo szybko.

8 NL/CE-1 Wojtkowa 22.10.2019

Kobieta obserwuje z okna domu po godzinie 23:00 dwie świetliste czerwone kule  różnych wielkości obracające się wokół własnej osi, które spowodowały strach u świadka, a bateria w telefonie przy 93 % ‘’padała‘’ w czasie obserwacji co wstępnie można zakwalifikować jako CE-2, ale ostatecznie zaliczyłem zdarzenie do CE-1 z uwagi iż kule były około 200 metrów od świadka.

9 NL Stalowa Wola 30.11.2019

11 letni chłopiec wracający około 17:00 do domu zauważył na niebie trzy ‘’metaliczne’’ kule z których jedna emitowała coś w rodzaju  prętów. Kule wg. chłopca były duże, a środkowa największa. Wg. chłopca kule były bardzo wysoko, ale wielkość obiektów była duża (?) - zdarzenie w czasie rejestracji. 

Spośród 9 zgłoszeń, aż cztery  dotyczą CE-I, a zatem nie jest źle jak na tak małą ilość przekazanych obserwacji. To właśnie te cztery  zdarzenia z udziałem często  niewielkich świetlistych kul  należą  moim zdaniem do wartościowych obserwacji, które trzy  z Rakszawy, Wojtkowej, Dębicy kwalifikują się jako  zjawiska typu UAP.  Warto jeszcze podkreślić, iż obserwacje z Wojtowej oraz Lutowisk pochodzą z terenu Bieszczadów.

Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o zdarzeniu, które jest nadal analizowane co prawda nie dotyczy obserwacji UFO, ale zdjęciowej rejestracji czegoś co można nazwać ‘’chochlikiem’’ lub ‘’krasnalem’’. Seria trzech zdjęć dziwnej małej postaci została wykonana  27 października 2019 roku na Górze Liwocz k/ Jasła,  a postać w trakcie wykonywania zdjęć nie była wzrokowo zauważalna przez dwie osoby znajdujące się w pobliżu . Posiadam  dwie analizy od niezależnych  grafików, które wykluczają ingerencję w obraz itp. Być może za jakiś czas opiszę to na blogu lub w jednym z pism o tematyce nieznanego ponieważ jest to bezprecedensowy przypadek w Polsce.

Wszystkie osoby, które były świadkami UFO lub  innych niezwykłych zdarzeń proszeni są o kontakt na arekmiazga@gmail.com


4 komentarze:

 1. Pamiętam z Pana bloga relacje o ufo koło biedronki w Dębicy. Ciekawe czy tez chodziło o tę na Tuwima

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem tu nieprzypadkowo gdyż mam do opisania ciekawą obserwację. Kilka miesięcy temu, w porze letniej, dokładnie już nie pamiętam, szedłem sobie dzielnicą Nowe Miasto w Rzeszowie ze znajomym patrząc w bezchmurne niebo, tu sobie ISS/satelita powoli przemyka przez niebo, tu gwiazdy. Nic szczególnego.


  Kilka sekund później tej samej wielkości (w porównaniu do wielkości kropki ISS/satelity na niebie) przeleciał obiekt koloru bordowego/bladoczerwonego i w stosunku do prędkości ISS/satelity obiekt ten poruszał się 10/20x szybciej?

  Widoczny obiekt nie migał, przez 2 sekundy poruszał się linią prostą gdy nagle (podkreślam NAGLE, bo ruch tego był nienaturalny) zmienił kurs na lekko w lewo jakby coś omijał i nagle wrócił na swój kurs. 2 Sekundy później zniknął oddali. Wszystko działo się bardzo szybko i gdyby nie ISS/satelita na która patrzyłem to nie zauważyłbym tego drugiego obiektu.

  Widzieliśmy to razem i żaden z nas nie ma wyjaśnienia choć niektórzy błędnie zakładali, że to kometa lub spadająca gwiazda.

  Przedstawie bardzo prosty rysunek poruszania się tego obiektu. Jest bardzo prymitywny, ale zrozumiały.
  https://imgur.com/a/Vib1Rle

  Pozdrawiam, Wiktor

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za opis zdarzenia. Pana obserwacja tylko potwierdza, że Rzeszów w szczególności okolice Nowego Miasta są nadal aktywne w tego typu obserwacje.

   Usuń

Napisz komentarz: