piątek, 14 maja 2021

Tajemnicze pierścienie w zbożu

Pierścienie odciśnięte w zbożu  lub trawie mają swoje konotacje w ludowym folklorze, które miały pozostawiać  magiczne  postacie po swoich nocnych tańcach.  W obecnych czasach tego typu ślady przypisuje się różnym czynnikom od naturalnych  czarcich kręgów aż po lądowania UFO, które wielokrotnie pozostawiały tego typu wyciśnięte pierścienie.

 


Badacze kręgów i agroformacji zacierają ręce ponieważ być może tego roczny sezon przyniesie interesujące formacje w zbożach, które nie oszukujmy się są w większości dziełem człowieka, szczególnie te najbardziej skomplikowane i finezyje. Dla mnie najbardziej interesującymi formacjami były te najprostsze czyli zwykłe kręgi lub pierścienie w zbożu lub trawie. Nie będę rozwijał wątku o lądowaniach UFO, które wielokrotnie pozostawiły tego typu ślady i które były badane i rzetelnie dokumentowane na całym świecie. Czytelników bloga chciałbym zainteresować tajemniczymi pierścieniami w zbożach, które udało mi się odszukać na Google Map. Jak do tego doszło. Otóż od lata 2020 roku fotografuję różne krajobrazy o czym możecie przeczytać na moim drugim blogu https://naturawmoimobiektywie.blogspot.com/

Zanim wybiorę się w dany rejon wcześniej sprawdzam na mapie usytuowanie rzek, drzew  i inne szczegóły terenowe, tak aby mieć świetny widok  m.in. na wschody czy zachody słońca.

Pierwszą  dziwną anomalię znalazłem  kilka km od Zakładów Magnezytowych w okolicy Kozodrzy obok starego młyna i rzeki Wielopolka. Jest to wyraźny odciśnięty owal w nieużytkach który ma około 7x4,5 m. Czy jest to efekt działalności człowieka ? Zdjęcie wykonano 8 sierpnia 2017 roku  to ważna wskazówka ponieważ jest kolejne zdjęcie tego terenu na Google Earth z 1 sierpnia 2017 czyli zaledwie kilka dni wcześniej i wyraźnie widać, że w tym miejscu nie ma śladu. Zatem owal powstał pomiędzy 2 a 8 sierpnia 2017 roku. Tutaj warto dodać, że w tej okolicy trzy razy dokumentowałem zdarzenia z kulami świateł nad łąkami w odległości 300 metrów dalej od odkrytego śladu.  Znalazłem jeszcze w innej okolicy podobne dwa pierścienie i również znajdowały się blisko rzeki.Pierścień  zaznaczony pineską oraz Magnezyty w żółtym owalu 


Ponidzie i zbożowe pierścienie

Sprawą pierścieni zbożowych z Ponidzia woj. Świętokrzyskie zainteresowałem Marcina Stachurskiego i Damiana Trelę sprawa była o tyle ciekawa ponieważ znalazłem tam również przypadkowo kilka  pierścieni, które miały pomiędzy 3,5 -4,5 metra średnicy. W pierwszym przypadku z okolic Swoszowic natrafiłem na cztery pierścienie -  dwa w dojrzały zbożu i pozostałe dwa w zielonym chyba, że jest to jakaś inna uprawa. Ktoś zapyta jakim trafem to znalazłeś jak wspomniał Damian. Ponidzie to ulubione miejsce fotografów pofalowane pola przepięknie kontrastują z wiosennym słońcem, to taka  nasza Toskania lub Morawy. Cieszkowy to rejon gdzie wielu fotografów wykonuje swoje kadry, sprawdzając ten teren natrafiłem na ''gniazda UFO’'' .

Na zdjęciu widzimy dwa pierścienie w zbożu, które w samych pierścieniach zdają się być pozbawione zboża, jeszcze ciekawsze są dwa pierścienie mniej widoczne w zielonym zbożu i tutaj wyraźnie widać, że jeden pierścień nie jest ''wyjałowiony'' ze zboża pierścień tworzy zielone położone zboże co sami możecie zobaczyć.  To wyraźnie wskazuje wg. mojej oceny, że nie jest to tzw. ''czarci krąg''  lub dzieło zwierząt.Dwa pierścienie w zielonym zbożu proszę zwrócić na pierścień po prawej stronie 

Przenieśmy się o około 3 km dalej w okolice miejscowości Krzyż tutaj również udało się natrafić na gniazdo pierścieni w tym taki w którym wyraźnie widać wyłożenie zboża w środku pierścienia i najprawdopodobniej kierunku jego zakręcenia w prawą stronę.  Pierścień ma około 3,60 x 3,50 metra i co ciekawe szerokość pierścienia w jednym miejscu przekracza jeden metr.Wyraźnie pofalowany stok na którym widać pierścienie 


Powiększenie pierścieni w zbożu


Zbliżenie najciekawszego pierścienia z widoczną strukturą zboża i cieniami na górze. 

Pierścienie w Dolinie Kondratowej 

W ubiegłą niedzielę wybrałem się na plenery fotograficzne w nasze Polskie góry czyli do Tatr.  Fotografowaliśmy krokusy na Polanie Kalatówki, a później udaliśmy się szlakiem w kierunku Doliny Kondratowej i okolic Giewontu.  Dwa dni później chciałem na Google Earth sprawdzić  pewne miejsce ze szlaku  i znów trafiłem na dwa pierścienie, które znajdują się w Dolinie Kondratowej w trawach. Zdjęcie wykonano w 2012 roku.


Dwa pierścienie i ich powiększenie 


Autor na tle Doliny Kondratowej pierścienie były po prawej stronie kadru

Kto lub co stoi za wykonaniem tego typu śladów ? To bardzo trudne pytanie moim celem było jedynie zasygnalizowanie tematu ponieważ być może każdy z Was sprawdzi na Google Map w  swoje okolice i tym samym natrafi na coś interesującego.  Dodam, że tym sposobem kilka lat temu udało mi się namierzyć piktogramy i kręgi w zbożu w Anglii w roku 1945 o czym pisałem na moim blogu. Czy w/w pierścienie są wynikiem zwierząt czy działalności człowieka trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale ich wygląd, położenie w zbożu może wykluczać typowe czarcie kręgi, które wyglądają zupełnie inaczej.

Tutaj zwracam się do Czytelników z apelem jeśli znajdziecie osobiście tego typu ślady ( kręgi, pierścienie itp.) bardzo proszę o informacje arekmiazga@gmail.com

 

5 komentarzy:

 1. Fajnie Arku, że przypominasz takie sprawy. Dziś prawie że się zapomniało o takich kręgach a ufolodzy nie podchwytują tematu, a szkoda, bo kiedyś regularnie robiono badania terenu, nieraz odkrywając jakieś anomalie i to nie koniecznie takie jak grzybnię itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie przypadek sprawił, że o tym wspominam, ale słusznie piszesz tym bardziej, że ludzie mają nikłe pojęcie tego typu śladach bo na jednej z grup na fb stwierdzono ''że grzybnia powoduje kręgi w zbożu'' no zgodzę sie w trawie itp ale grzybnia nie potrafi wyłożyć i zakręcić kłosów zboża, dlatego jak widać nadal należy pisać i informować o tego typu aspektach. A w Twojej okolicy gdzie mieszkasz natknąłeś się na tego typu ślady ?

   Usuń
 2. Tu bezpośrednio u mnie nie, ale gdzie indziej też na Bawarii były takie i zaobserwowano tam anomalie elektromagnetyczne. Na drugi rok po zimie jeszcze wszystko dookoła było żółtawe A tam gdzie był krąg, tam już oznaczała się wyraźnie zielona trawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arku masz jakieś info o tym zdjęcia abym mógł się dowiedzieć ?

   Usuń
 3. Sprawdziłem. Niestety to był z starszych przypadków i link w archiwum przepadł wraz z twardym dyskiem w poprzednim kompie.

  OdpowiedzUsuń

Napisz komentarz: